Μόνο ήττες μία στροφή πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ – ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ   52-64

Την ήττα με 52-64 γνώρισε η αρτινή ομάδα από τον πρωτοπόρο ΑΟ Βόνιτσας για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο α' ημίχρονο (27-26). Στο γ' δεκάλεπτο η ομάδα της Βόνιτσας ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση, καταφέρνοντας να τρέξει ένα επιμέρους 13-24. Η ομάδα της Άρτας προσπάθησε να μειώσει στο δ' και τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα της Βόνιτσας έβρισκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Θειακό και Τσατάλα και διατήρησε τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 12-14, 27-26, 40-50, 52-64

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Αναγνώστου 13, Κολώνας, Γκανιάτσας 2, Καραγκούνης, Γεωργίου 4, Βάσιος 12(1), Πετρέκας 3(1), Μάνδαλος, Τσίτσικας 3, Μάνθας 5, Γείτονας 10, Τσακαλώτος

ΑΟ Βόνιτσας (Βαβέτσης): Τσατάλας 16, Γάκης 5(1), Καραμπάς 7(1), Σολδάτος 10(1), Παπαγιάννης, Βαβέτσης 3(1), Γεωργούλας 6(1), Θειακός 17

ΑΣ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ – ΑΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ   62-59

Αν και ο Αίας ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, στο β' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 33-31. Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όμως στο τέλος οι Αργοναύτες ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην νίκη με 62-59. Πρώτοι σκόρερ για τον Αία, οι Ζαγαλίκης και Παπαμιχαήλ που πέτυχαν από 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-21, 33-31, 53-52, 62-59

Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Κουτρουμάνος 9(1), Ξανθόπουλος 4, Μαρκουίζος 6(1), Τσιρώνης 10, Παπαθανασόπουλος 9(1), Τραϊφόρος 8(1), Δρακονταειδής 16, Καραμπέτσος, Αργυρίου

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Φορτοτήρας 1, Ζαγαλίκης 17(3), Παπαμιχαηλ 17(2), Τσαμπάς 6, Γάκης 7(2), Μπράμης 2, Γκολομάζος 5, Φούκας, Τάτσης, Τσιμούρας

ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ   50-61

Εντός έδρας ήττα για τον Πύρρο από τον Θρύλο Ιωαννίνων, που αν μπορεί να κρατήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι, είναι η πολύ καλή απόδοση του νεαρού Κωσταπαππά με 19 πόντους και του Μουκάι, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 5(1), Μπαρκλέσης 2, Πέτσας, Λάμπρου, Καλλής, Αναγνώστου 1, Μουκάι 23, Σκαμαντζούρας, Ασσί, Κωσταπαππάς 19(1)

Θρύλος Ιωαννίνων: Ντρίτσος 11, Παπούδος 17(2), Καραγιάννης 8, Τζίμας, Κωστούλας, Κοντοκωστόπουλος, Σιόντης, Νταφόπουλος, Τάχιας 16(1), Λάμπρου 5

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ   86-34

Αναμενόμενη ήττα για τον ΒΑΟ στα Γιάννενα, απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο στον β' όμιλο της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ και φαβορί για την άνοδο στη Γ' Εθνική ΠΑΣ.

Δεκάλεπτα: 28-3, 57-14, 78-16, 86-34

ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Τώνης 2, Πανάρας 9(3), Μουζακίτης 15(3), Τσίρμπας 11(2), Μακρής 6(2), Ζήκος 4, Καρασίμος 8, Μάντζιος Δ. 6, Πάτρας 9, Πανταζής 12(4), Μάντζιος Π. 2, Χρυσοσπάθης 2

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Τσώλης, Διβάρης, Μπούγιας 10(2), Πετανίτης 3, Καρύδης 2, Ασπρούδης 8(2), Σιαπλαούρας 5, Ρεβίθης 3(1), Κέφης 3