Μοιράστηκαν γκολ (2-2) και βαθμούς ΑΕΜ και Προοδευτική (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι από τον Χρήστο Αλεξόπουλο.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς ανάμεσα στην ΑΕ Μενιδίου και την Προοδευτική Γραμμενίτσας με τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 0-2 στο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση στην επανάληψη. Στο παιχνίδι παρά το δυνατό αέρα και οι δύο ομάδες πάτησαν αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή και δημιούργησαν αρκετές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν από φάση διαρκείας και σουτ του Δημητρίου από πλάγια, ο Μούτσιος απέκρουσε και ο Τσαρακλημάνης με προβολή από κοντά έκανε το 0-1. Μάλιστα, στο 42', και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των γηπεδούχων να απομακρύνουν, ο Θάνος με ωραίο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έγραψε το 0-2.

Στην επανάληψη, η ΑΕΜ πίεσε για το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και κατάφερε να το πετύχει με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, με τον Μαλτέζο που είχε μπει ως αλλαγή να πλασάρει εύστοχα από κοντά για το 1-2. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν δοκάρι, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπαλάτσα και κεφαλιά προς τα πίσω, ο Νάκος απέκρουσε στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο για να τη μπλοκάρει στη συνέχεια. Τελικά, στο 72ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Καλαμπούκη, ο Μπαλάτσας με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Η Προοδευτική στη συνέχεια απάντησε στα δοκάρια με τον Κουτσούμπα, ο οποίος με γυριστό σουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δείτε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού στο βίντεο.

Μετά τη σημερινή ισοπαλία, η ΑΕΜ θα διεκδικήσει την παραμονή της μέσω των play-out, ενώ η Προοδευτική που αύξησε τη διαφορά της από αυτά στους 4 βαθμούς, ίσως χρειαστεί βαθμό ή βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια για να τα αποφύγει.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Γκόκα Κατερίνα - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Κάλλιας, Καλαμπούκης, Τσιάπαλης, Κασελούρης, Βασίλας (46' Μαλτέζος), Μπαλάτσας, Οικονόμου, Κολιούλης (46' Στασινός), Παντιώρας, Θανάσης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζίας): Νάκος, Σκορίλας, Βαλίλης, Ντάκουλας, Κακιώνης, Θάνος (57' Τσιγαρίδας), Νάτσιος Σ., Κάτσινος (68' Κουτσούμπας), Ρίζος (92' Σιαφάκας), Δημητρίου, Τσαρακλημάνης