Μεγάλο "διπλό" στην Κέρκυρα για τον Καραϊσκάκη!

Με σπουδαία νίκη έσπασε το ρόδι ο Καραϊσκάκης, επικρατώντας στην έδρα της Κέρκυρας, με 0-1.

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης στην έδρα της Κέρκυρας. Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, όπως ήταν αναμενόμενο λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων των τελευταίων ημερών, ο Καραϊσκάκης έψαξε και πήρε τους πρώτους του βαθμούς κόντρα στην ποιοτική ομάδα της Κέρκυρας, την οποία και είχε αντιμετωπίσει και σε φιλικό προετοιμασίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο προσπαθώντας με κάποιες στημένες μπάλες να δημιουργήσουν καταστάσεις και τα κατάφεραν στο 22ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τουράμ πήρε δυνατή κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκου. Τρία λεπτά αργότερα, η Κέρκυρα απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ του Κούρου που έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια σχετικά στείρα υπεροχή, με αρκετές στημένες φάσεις, χωρίς όμως να κάνουν άλλη μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος, εκτός από μια πάσα του Τουράμ προς το Λινάρδο που βρισκόταν σε καλή θέση, λίγο πριν την ανάπαυλα, που τελικά έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έγιναν και πάλι πρώτοι απειλητικοί, στο 53ο λεπτό, με το Σπίνουλα να σουτάρει άστοχα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Τουράμ μοίρασε στο Σιατραβάνη, με τον τελευταίο όμως να νικιέται από το Στεφανάκο. Οι Κερκυραίοι είχαν ακόμα μια στιγμή με ένα μακρινό σουτ του Σιατραβάνη που έφυγε άουτ, για να έρθει στο 74ο λεπτό το γκολ που έκρινε το ματς, όταν ο Λίτσκας που είχε πάρει τη θέση του Κάκκο ελάχιστα λεπτά νωρίτερα, αποδείχτηκε "χρυσή" αλλαγή του κου Παπαματθαιάκη, αφού σε μια από τις πρώτες του ενέργειες στο ματς, σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη, γράφοντας το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα, με το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Καραϊσκάκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, έχοντας μια κεφαλιά του επικίνδυνου Τουράμ στο 85ο λεπτό που όμως δε βρήκε στόχο. Ο Καραϊσκάκης από τη μεριά του πλησίασε σε δεύτερο γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90', με το Βέρτζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω. Το 0-1 έμεινε τελικά μέχρι τέλους, με την αρτινή ομάδα να φεύγει με μια μεγάλη νίκη από την Κέρκυρα, και να περιμένει πλέον με άλλη ψυχολογία την προσεχή Τετάρτη στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων τον Αιγινιακό, με μια ενδεχόμενη νίκη να την ανεβάζει σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα.

Γκολ : Λίτσκας 74'

Διαιτητής : Μπαϊλης (Πρέβεζας) Βοηθοί : Μπαλιάκας (Κοζάνης) - Γιάντσης (Ημαθίας)
4ος: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κέρκυρα (Σπανός) : Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Κούρος Βέρτζος, Ιωάννου, Μότα (46' Γεωργακόπουλος), Λινάρδος (Βίλα), Σιατραβάνης, Τουράμ, Ζορμπάς, Κόντος (64' Κρητικός)

Καραϊσκάκης (Παπαματθαιάκης) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου (90'+ Καψάλης), Χρούσιελ, Καπίας, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Άλεξιτς (90'+ Παπαδόπουλος), Ψιάνος, Κάκκο (69' Λίτσκας)