Μεγάλο "διπλό" για την Προοδευτική

Μεγάλη νίκη πήρε η Προοδευτική στην έδρα της Φιλοθέης, με 0-1, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Προοδευτική Γραμμενίτσας, με 0-1 στην έδρα της αξιόλογης ομάδας της Φιλοθέης, που ωστόσο χτες δεν πραγματοποίησε μια εμφάνιση ανάλογη των στάνταρ που έχει θέσει φέτος. Με τη νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από τη ζώνη των μπαράζ, και οι τελευταίες αγωνιστικές αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι κιτρινόμαυροι απείλησαν πρώτοι στο 25ο λεπτό, με την κεφαλιά του Νάτσιου να φεύγει άουτ. Στο ημίωρο νέα κεφαλιά του Τσαρακλημάνη αυτή τη φορά, έδιωξε δύσκολα ο Αθανασίου σε κόρνερ, για να πάρουν τη σκυτάλη στις ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι, έχοντας δύο καλά σουτ πριν φύγει το ημίχρονο, με τους Καραγιάννη και Δημήτρη Γιαννούλη που έφυγαν όμως άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, με την Προοδευτική να έχει μια ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως τη Φιλοθέη να απειλεί πρώτη στο 75ο λεπτό, όταν ο Καλεύρας πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Νάκος έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε. Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Ρίζος βρήκε το Δημητρίου, και εκείνος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Αθανασίου, γράφοντας το 0-1 και παγώνοντας τους γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στον χρόνο που απέμενε, και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Τρομπούκης Γιώργος

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης, Ζώης, Μπασιάκος, Διαμάντης (88' Μερκούρης), Γιαννούλης Σπ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας (77' Τασούλας), Γιαννούλης Δ.

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Κακιώνης, Βαλίλης, Τζιότζιος, Ντάκουλας, Κάτσινος (64' Σκορίλας - 93' Σιαφάκας), Ρίζος (91' Θάνος), Νάτσιος, Τσαρακλημάνης, Τσιγαρίδας (68' Κουτσούμπας), Δημητρίου