Μεγάλο "διπλό" για τη Φλωριάδα

Παλικαρίσια νίκη πήρε η Φλωριάδα στην έδρα του Μενιδίου, μένοντας στο +19 από τη δεύτερη θέση.

Με λυτρωτή το Βασίλη Μαργαρίτη, που με κεφαλιά, όπως και μέσα στο Γλυκόριζο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο ΑΟ Φλωριάδας πήρε ένα παλικαρίσιο "διπλό" σε ένα δυνατό ματς στην έδρα της ΑΕ Μενιδίου, σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο και διατήρησε τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στο +19. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αρχής γενομένης από το 2ο μόλις λεπτό, όταν ο Κακάβας πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Μαργαρίτη, με την μπάλα να σκάει στο έδαφος και το Μούτσιο να διώχνει δύσκολα. Η Φλωριάδα συνέχισε να πιέζει με τον Αντωνίου που ήταν εξαιρετικός από αριστερά να πλαγιοκοπεί και να δημιουργεί κινδύνους. Στο 11' ο Μήτσιος έσπασε στον Κατσαρό, που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 23' οι γηπεδούχοι είχαν μια υποψία ευκαιρίας σε κεφαλιά του Τσιάπαλη που κόντραρε για να φτάσουμε στο 28', όταν στην καλύτερη στιγμή μέχρι εκείνη την ώρα, ο Μαργαρίτης εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ, ο Βασιλάκης έβαλε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μούτσιου. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Μαργαρίτης είχε δύο καλά σουτ, που δεν είχαν ευτυχές αποτέλεσμα, με το στείρο 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 52', όταν ο Μήτσιος βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του που είχε κατεύθυνση προς την εστία κόντραρε και έδιωξαν δύσκολα οι αμυντικοί. Στο 58ο λεπτό, ο Κατσαρός πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Μούτσιος πρόλαβε πριν ο Μήτσιος τη σπρώξει στα δίχτυα πέφτοντας στα πόδια του. Τελικά, το 0-1 ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν ο Αντωνίου έκανε εξαιρετική κούρσα από αριστερά, και ακόμα πιο όμορφη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, με το Μαργαρίτη να έρχεται σαν τρέιλερ και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στο "παραθυράκι" του Μούτσιου, ανοίγοντας το σκορ, και πετυχαίνοντας ένα υπέροχο σε εκτέλεση γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, με τη Φλωριάδα ωστόσο να κρατά το "μηδέν" χωρίς πρόβλημα, και να απειλεί σε μια-δύο περιπτώσεις με δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Πολύζος Κων/νος

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Μαλτέζος, Κασελούρης, Τσιάπαλης, Μπαλάτσας, Καλαμπούκης, Κολιούλης, Οικονόμου, Θανάσης, Παντιώρας, Νούσιας (72' Κάλλιας)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Καλαμπούκης (61' Σπύρου), Κακάβας, Λύτος, Βασιλάκης, Τσίρος, Κατσαρός (77' Γκαναβίας), Μήτσιος, Μαργαρίτης, Αντωνίου