Μεγάλη νίκη με επική ανατροπή για τον Αχιλλέα απέναντι στην Προοδευτική

Μεγάλη όπως εξελίχθηκε νίκη πήρε σήμερα ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, ο οποίος στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρους του 1-3 και να πάρει τη νίκη με 4-3 επί της Προοδευτικής Γραμμενίτσας.

Οι φιλοξενούμενοι με το "καλημέρα" άνοιξαν το σκορ, όταν στο 2ο λεπτό, ο Φώτης με πλασέ έπειτα από πάσα του Τσόλη έκανε το 0-1. Στο 22' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όταν ο Ζίου που είχε περάσει ως αλλαγή πολύ νωρίς στη θέση του Τολιάκη, μετά από πάσα του Κωσταδήμα έκανε το 1-1. Στο 28' ο Κωσταδήμας είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Ρεσίτης, για να ανακτήσει το προβάδισμα η Προοδευτική στο 35ο λεπτό, με τον Φώτη να πετυχαίνει με νέο πλασέ το δεύτερο τέρμα του, για το 1-2.

Στην επανάληψη, ο Αχιλλέας μπήκε αποφασισμένος και πίεσε να ισοφαρίσει όσο πιο γρήγορα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση, για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν από φάουλ που εκτέλεσε ο Σταμούλης, ο Οικονόμου απέκρουσε και ο Σκορίλας στην επαναφορά πέτυχε το 1-3. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Γραμμενίτσας είναι κοντά στο να πάρει μία μεγάλη νίκη στη μάχη που κάνει για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό, οι γηπεδούχοι μέσα σε τέσσερα λεπτά τα έφεραν όλα τούμπα! Συγκεκριμένα, στο 79ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Δήμου, ο Στόγια με κεφαλιά μείωσε σε 2-3, ενώ στο επόμενο λεπτό από δυνατό πλάγιο του Νούσια, ο Στόγια σέντραρε και ο Κωσταδήμας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3. Την επική ανατροπή ολοκλήρωσε στο 83ο λεπτό ο Βούλγαρης από την άσπρη βούλα του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3, ύστερα από ανατροπή του Δήμου σε αντεπίθεση. Μάλιστα, ο Αχιλλέας είχε ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ, όμως η μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Νούσιας, Τολιάκης (8' Ζίου), Παππάς, Γιαννούλης, Στόγια, Βούλγαρης, Λούλο, Δήμου, Κατσούλης, Κωσταδήμας

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καραντζάς): Ρεσίτης, Σκορίλας, Νάτσιος, Σταμούλης, Παππάς Θ., Νάσης (46' Παππάς Φ.), Μπασιάκος, Καυκιάς, Τσόλης, Φώτης, Μπιθυκούκης