Μεγάλη νίκη για Δόξα, ο Πύρρος το ντέρμπι με τον ΒΑΟ

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ   61-56

Τη μεγαλύτερη νίκη του έως τώρα, στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, πέτυχε το ανδρικό τμήμα της Δόξας, καθώς επικράτησε με 61-56 του 2ου στο βαθμολογικό πίνακα του α' ομίλου, ΠΑΣ Ναυπάκτου. Η ομάδα της Ναυπάκτου μέχρι σήμερα είχε μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα, και αυτή από τον πρωτοπόρο και αήττητο ΑΟ Βόνιτσας. Η αρτινή ομάδα, η οποία πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη, πίστεψε από την αρχή στη νίκη και κατάφερε να έχει συνεχώς το προβάδισμα στα πρώτα 20 λεπτά, χτίζοντας διαφορές κοντά στους 10 πόντους. Όμως ένα κακό τρίλεπτο στο τέλος του α' ημιχρόνου, επέτρεψε στον ΠΑΣ να κλείσει το ημίχρονο βρισκόμενος πίσω στο σκορ, μόλις για 3 πόντους (32-29). Το β' ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποιήθηκε στο β' ημίχρονο από την ομάδα της Ναυπάκτου δυσκόλεψε τη Δόξα, αλλά η καλή άμυνα της επέτρεπε να είναι συνεχώς μέσα στο παιχνίδι. Καθοριστικό για την έκβαση του παιχνιδιού αποδείχθηκε το τρίποντο του Πετρέκα, 1:30 πριν τη λήξη, καθώς και η ψυχραιμία του νεαρού Αναγνώστου στις βολές.

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 46-43, 61-56

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κολώνας 7, Γκανιάτσας 4, Μιχάλης 2, Ντάσκαρης, Πετρέκας 13(3), Μάνδαλος, Τσίτσικας 8, Μάνθας 7(1), Γείτονας 6, Αναγνώστου 14(2)

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Ζουμπάρας, Φρέγκου 16(2), Αδαμόπουλος 8, Χαντζής , Κόκλας 4, Παναγιωτόπουλος 3(1), Κακούσης 3(1), Σταθάτος 6, Κατσικάς, Βουρλούμης 5, Σίσκος 11, Σταυρόπουλος

ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ – ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ   50-62

Ο Πύρρος ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι του β' ομίλου με τον τυπικά γηπεδούχο ΒΑΟ, με 50-62. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Πύρρος πήρε μία διαφορά πόντων, την οποία στη συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη με 12 πόντους διαφορά. Κορυφαίοι σκόρερ για την νικήτρια ομάδα του Πύρρου, οι Μαργώνης και Κωσταπαππάς, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον ΒΑΟ ξεχώρισε ο Μπούγιας με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 24-31, 35-43, 50-62

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Φωτάκης, Χριστογιάννης 5, Ζήρας, Μπούγιας 18(1), Πετανίτης 4, Κέφης 4, Γεωργίου 4(1), Ασπρούδης 7(1), Σιαπλαούρας 5, Καλιακάτσος 3(1), Γιαννάκος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 2, Γιαννάκης, Μπαρκλέσης, Λάμπρου, Κάλλης, Μαργώνης 17(3), Αναγνώστου 5(1), Μουκάι 6, Κορδής, Κωσταπαππάς 16(2), Ασσί 8, Δημητρίου 8