Με "πεντάρα" πάει στο Βόλο η ΑΕ Καραϊσκάκης!

Αποδίδοντας για ένα ακόμα παιχνίδι θαυμάσιο ποδόσφαιρο, και με πλουραλισμό στην επίθεση, η ΑΕ Καραϊσκάκης σκόρπισε τον Πιερικό με 5-0.

Ώρες delivery  07:00 - 22:00

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕ Καραϊσκάκης δείχνοντας τις διαθέσεις της για το σημερινό παιχνίδι, όπου ήθελε μόνο νίκη για να παραμείνει σε τροχιά ανόδου. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Γυφτοκώστας σούταρε ωραία έξω από την περιοχή όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ωστόσο, ήρθε το γκολ για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Γυφτοκώστας μοίρασε ωραία στον Κόλλινς που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, και αυτός με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Ο Πιερικός μετά το γκολ αντέδρασε και σε φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Κοκονόζι σούταρε όμως ο Ανδρούτσος έβγαλε με τα πόδια. Στο 6ο λεπτό και στην τρίτη της φάση στο ματς, η ΑΕ Καραϊσκάκης πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν ο Μαζιώτης βρήκε με ωραία σέντρα στην πλάτη της άμυνας το Γυφτοκώστα, κι αυτός με πολύ όμορφο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0. Στο 13ο λεπτό, νέα φάση για τους γηπεδούχους, με το Χαρτσιά να εκτελεί κόρνερ και τον Αβραμίδη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ δυο λεπτά μετά δυνατό σουτ του Ντατίδη μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σαραϊλίδης.  Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Παπανίκου εκτέλεσε ωραία απευθείας φάουλ, όμως ο Σαραϊλίδης το έβγαλε δύσκολα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς να έχουμε κάτι μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, και την ΑΕ Καραϊσκάκης να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 2-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά και στο 46ο λεπτό μετά από ωραία κυκλοφορία η μπάλα έφτασε στο Γυφτοκώστα, που δε βρήκε καλή ισορροπία και σούταρε άστοχα, στο τετ α τετ. Δυο λεπτά μετά, νέα μεγάλη φάση για την αρτινή ομάδα, με το Χαρτσιά αυτή τη φορά να βρίσκει το Γυφτοκώστα που πλάσαρε ωραία στην απέναντι γωνία, όμως η μπάλα έφυγε ξυστά άουτ. Στο 55ο λεπτό ο Μαζιώτης έφυγε στην κόντρα και τελείωσε τη φάση από πλαγιά, πάνω όμως από τα δοκάρια. Στο 59ο λεπτό ήρθε, τελικά, το τρίτο γκολ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Κόλλινς κυνήγησε τη φάση και γύρισε μια σέντρα, ο Σαραϊλίδης έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και ο Γυφτοκώστας έσπρωξε την μπάλα προς το τέρμα με το Μαζιώτη να σιγουρευτεί το γκολ και να γράφει το 3-0. Η ΑΕ Καραϊσκάκης δε φάνηκε διατεθειμένη να ρίξει το ρυθμό της και στο 64ο λεπτό ο Ζυγκερίδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, την υποδέχτηκε, και μπήκε δυναμικά στην περιοχή, για να πλασάρει όμορφα για το 4-0. Στο 80ο λεπτό από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, ο Ευαγγέλου δεν μπόρεσε από καλή θέση να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στο 87ο λεπτό ο Σαραϊλίδης έκανε τραγικό λάθος, ο Ευαγγέλου του έκλεψε την μπάλα και ο πρώτος τον ανέτρεψε με το διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ο Ευαγγέλου ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε στη επάνοδό του στα γήπεδα, μετά τον τραυματισμό του, γράφοντας το 5-0. Χορταστικό θέαμα από τους παίχτες του Νίκου Θεοδοσιάδη, που εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού και τον έπιασαν στη δεύτερη θέση, ενώ ταξιδεύουν την επόμενη αγωνιστική στο Βόλο για να τον αντιμετωπίσουν σε ένα ματς που κρίνεται τελικός.

Διαιτητής : Νικόπουλος Πέτρος  Βοηθοί : Ξηρομερίτης Γιώργος - Μίχος Γιάννης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης) : Ανδρούτσος, Καψάλης, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Κόλλινς (61' Ζυγκερίδης), Ντατίδης, Βελέτης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (74' Ευαγγέλου), Χαρτσιάς (67' Μπεκατώρος)

Πιερικός (Ζιώγας) : Σαραϊλίδης, Κολομπάκης, Μπαρούτας, Τσιώμης, Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Μάρκου (70' Ηλιάδης), Σεχολάρι (85' Γαλανόπουλος), Παπαδόπουλος, Κοκονόζι (76' Γελαδάρης)