Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Ηρόδοτος (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι από τον Χρήστο Αλεξόπουλο.

Ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς διεξήχθη χτες στο Καλογερικό, ανάμεσα στο γηπεδούχο Ηρόδοτο και την ΑΕ Μενιδίου, με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία. Στο 2ο λεπτό, από παράλληλη μπαλιά του Αντρέα Χουλιάρα, ο Νίκου με προβολή έγραψε το 1-0. Οι δύο παίκτες άλλαξαν ρόλους στο 20ο λεπτό, με το Χουλιάρα όμως να τελειώνει άστοχα τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 38ο λεπτό, όταν ο Καλαμπούκης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σκόραρε για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό σουτ του Ρώσσιου που έφυγε άουτ στο 59ο λεπτό, για να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 67', όταν ο Νίκου έμεινε όρθιος στην περιοχή, κατάφερε να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας για δεύτερη φορά, και γράφοντας το 2-1. Η ΑΕΜ πάλεψε να ξαναϊσοφαρίσει και είχε ένα ακόμα σουτ του Καλαμπούκη που έφυγε άουτ, καθώς και μια όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ρεβίθη, που σταμάτησε όμως στο οριζόντιο δοκάρι του Ρώσσιου, με το σκορ να παραμένει στο 2-1, και τις δυο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη νέα αγωνιστική σεζόν, και πάλι στην Α' κατηγορία.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Πολύζος Κων/νος

Ηρόδοτος Καλογερικού : Οικονόμου (46' Ρώσσιος Β.), Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Νίκου, Χεμπέγια, Γκώρος, Ρώσσιος, Στεργίου, Παύλου, Σιόζος, Ευαγγέλου

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Κόρδας, Μπελής (46' Ρεβίθης), Κασελούρης, Στασινός, Καλαμπούκης, Οικονόμου, Νούσιας, Θανάσης, Κολιούλης, Μαλτέζος