Με ήττα ολοκληρώθηκε η χρονιά για Φιλία και ΓΣ Άρτας

Με ήττα ολοκλήρωσαν τη χρονιά Φιλία και ΓΣ Άρτας, χωρίς όμως να έχουν κάποια επίπτωση στη βαθμολογική τους θέση.

Το ρεπορτάζ από τον ΑΟ Φιλία:

«Με ήττα 3-0 σετ, από την ομάδα του Φιλαθλητικού στην Πρέβεζα, αποχαιρέτισε το πρωτάθλημα γυναικών ΕΣΠΕΔΕ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ. Δυστυχώς η ομάδα μας δεν συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις των προηγούμενων αγώνων και εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα από την ομάδα του Φιλαθλητικού, η οποία σε αντίθεση με μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Κάπου εδώ σταμάτησε το σερί των 6 συνεχόμενων νικών, γεγονός που απέδειξε την αγωνιστική άνοδο της ομάδας μας στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, μιας και τερμάτισε 4η συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς έχοντας μεγάλη διαφορά από την επόμενη ομάδα.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, οι αθλήτριες μας δεν είχαν την συγκέντρωση που απαιτούνταν καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη και χάρισαν εύκολους πόντους στην αντίπαλη ομάδα, με αποτέλεσμα να χάσουν το πρώτο σετ με 25-11. Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και παρουσιάστηκε εμφανώς καλύτερη από το πρώτο, αλλά τελικά έχασε το σετ με 25-20. Τέλος, στο τρίτο σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ μπήκε με κακή ψυχολογία στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της απώλειας των προηγούμενων σετ και ηττήθηκε με 25-17 προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση στην αντίπαλη ομάδα.

Συνοψίζοντας, η τελευταία εμφάνιση του ΑΟ ΦΙΛΙΑ στο πρωτάθλημα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη βάση της εικόνας που είχε παρουσιάσει σε προηγούμενους αγώνες. Παρόλα αυτά οι αθλήτριες μας καθώς και η προπονήτρια της ομάδας Μαρίνα Καλαβουρζιώτου, αξίζουν θερμά συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την προσπάθεια που κατέβαλαν σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος φτάνοντας σε σπουδαίες νίκες. Επίσης, επιτυχία αποτελεί η είσοδος στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος με διαφορά από τις επόμενες γεγονός που αποδεικνύει τη συλλογική προσπάθεια όλων των παραγόντων του ΑΟ ΦΙΛΙΑ».

Το ρεπορτάζ από τον ΓΣ Άρτας:

«Ούτε σήμερα μπορέσαμε να πάρουμε την νίκη απέναντι στον Ιωνικό, παρότι προηγηθήκαμε 2-0 σετ και ολοκληρώσαμε ένα καταστροφικό δεύτερο γύρο έχοντας μόνο μία (1) νίκη και έξι (6) ήττες, αντίθετα με τον 1ο γύρο που είχαμε πορεία πρωταθλητισμού με πέντε (5) νίκες και δύο (2) ήττες. Η εξήγηση είναι απλή και έχει να κάνει με τις αναγκαστικές απουσίες αθλητριών που σταματήσαμε να αθλούνται λόγω μαθημάτων-μαθήτριες Γ΄ Λυκείου και βρίσκονται στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι της ζωής τους.

Στο σημερινό τελευταίο παιχνίδι ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης έδωσε την ευκαιρία σε όλες να παίξουν (απουσιάζανε Παπαδημητρίου Ν., Κουρκούτα, Βαρέλη, Πραμαγκιούλη) και αυτό το πληρώσαμε, αφού ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε ολική ανατροπή και από 2-0, μας κέρδισε 3-2 σετ. Η ομάδα μας μετά τα δύο πρώτα σετ  που έπαιξε καλό Βόλεϊ έχασε την συνοχή της, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Ιωνικός εύκολα ισοφάρισε σε 2-2. Στο 5ο σετ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Ιωνικό στις δύο τελευταίες φάσεις να έχει την τύχη με το μέρος του και με 13-15 να παίρνει την πολύτιμη νίκη που στα play-out που ακολουθούν τον φέρνει στην 2η θέση με δύο (2) βαθμούς, έναντι τριών (3) της Βολίδας και ενός (1) του Παναιτωλικού που επίσης νίκησε στην Κέρκυρα με 3-2 σετ».

Τα σετ (2-3): 25-15, 25-23, 19-25, 13-25, 13-15

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Πορτοβάρα, Μπίκα, Σωτηρίου, Α. Δημοθεόδωρου, Ρίζου, Νταούλια, Χρ. Κόκκινου λ./ Δ. Κόκκινου, Ι. Δημοθεόδωρου, Λαϊνά, Σάρκα