Με ήττα αποχαιρετούν την χρονιά οι Άνδρες του ΓΣ Άρτας

Στην αυλαία του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΕΔΕ, ο ΓΣ Άρτας γνώρισε νέα ήττα.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΓΣ Άρτας:

«Με σύνθεση ανάγκης για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι αναγκάστηκε να ξεκινήσει ο προπονητής μας έχοντας και ελάχιστες επιλογές στον πάγκο (Ντάλιας, Χουλιάρας). Ο λόγος η εργάσιμη Κυριακή -απουσιάζανε Αντωνίου, Πλακιάς, Κωστούλας.

Η ομάδα μας στο 1ο σετ δεν ήταν καλή, είχε προβλήματα στη συνεργασία μπλοκ-άμυνας και σε συνδυασμό με τα μέτρια επίθεση, μόνο στην αρχή είχε επαφή στο σκορ, 7-7. Έκτοτε ο Α.Σ. με πολύ καλό σέρβις και άριστη επίθεση ξέφυγε αρχικά 11-8, 14-8 και 19-10. Χάσαμε το σετ εύκολα 25-14.

Στο 2ο σετ μέχρι τα μισά η εικόνα μας δεν ήταν καλή και στα μισά βρεθήκαμε πίσω 14-8. Αίφνης αλλάξαμε τσιπ μειώσαμε 16-14 και 18-16, όμως ο Α.Σ. με τον Σανσαρίδη στο σέρβις μας έκανε ένα σερί 4-0, ξεφεύγοντας 22-16. Κάναμε την ύστατη  προσπάθεια μειώσαμε 23-20, είχαμε την ευκαιρία να μειώσουμε ακόμη περισσότερο, όμως μια κόντρα επίθεση χωρίς μπλοκ, άουτ και ένα μπλοκ του Αποστόλου έδωσε και το 2ο σετ στην Γιαννιώτικη ομάδα με 25-20.

Με πολλά νεύρα ξεκίνησε η ομάδα μας στο 3ο σετ, βρεθήκαμε πίσω 9-2 και η είσοδος στο παιχνίδι του Χουλιάρα άλλαξε την εικόνα μας. Με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Τσίνα στο σέρβις μειώσαμε 9-8 και πήραμε κεφάλι στο σκορ 10-12. Η ομάδα μας βρήκε ρυθμό και αφού ξεφύγαμε 13-16, 16-21 πήραμε το σετ 20-25, μειώνοντας σε 2-1.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη στο 4ο σετ αρχίσαμε εντυπωσιακά προηγούμενοι 0-4 παίζοντας πλέον πολύ καλό Βόλεϊ. Μάλιστα στα μισά βρεθήκαμε μπροστά 10-14 όταν και σε προσπάθεια για άμυνα ο Σάνκα-Παπανάτσιος τραυματίστηκε και βοηθούμενος από τους Τσίνα-Μπίκα αποχώρησε σφαδάζοντας στους πόνους. Ήταν το κομβικό σημείο που μας αποσυντόνισε, ο Α.Σ. με όπλο την εμπειρία του το εκμεταλλεύτηκε και σταδιακά μείωσε την διαφορά 14-16, 16-17, περνώντας μπροστά έχοντας τον Σανσαρίδη στο σέρβις, 19-17. Μειώσαμε με τον Κυριακίδη 19-18, όμως πάλι το σέρβις της ομάδος του Κώστα Τσιούπη μας δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή και ξέφυγε 23-17. Κάναμε μια τελευταία προσπάθεια, μειώσαμε 23-20, όμως ψύχραιμα ο Α.Σ. με τους Κλούρα, Αποστόλου πήρε το σετ 25-20 και το παιχνίδι με 3-1 σετ».

Διαιτητές: Γκοργκόλης - Τζελέτας

Τα σετ (3-1): 25-14, 25-20, 20-25, 25-20

ΓΣ Άρτας (Πορτοβάρας): Τσίνας, Κυριακίδης, Σάνκα-Παπανάτσιος, Σαλεμής, Μπίκας, Κουτσούπας λ./ Χουλιάρας, Ντάλιας