Με ήρωα τον Καλόγηρο, άξια Κυπελλούχος η Δόξα!

Με το Μιχάλη Καλόγηρο να σημειώνει και τα δύο γκολ, η Δόξα επικράτησε δίκαια του Σκουφά στον τελικό Κυπέλλου και κατέκτησε το τρόπαιο.

Μεγάλη νικήτρια του τελικού Κυπέλλου η Δόξα Άρτας, που επικράτησε του Σκουφά Κομποτίου, με 1-2. Οι Κυπελλούχοι έδιναν το τέταρτο τελικό Κυπέλλου τους στα τελευταία έξι χρόνια, δείχνοντας ότι η διοργάνωση τους ταιριάζει, κατακτώντας το δεύτερο από τους τέσσερις. Ο φετινός μάλιστα τελικός ήταν επανάληψη του προπέρσινου, όταν το Κομπότι είχε επικρατήσει στην παράταση με 3-0, με το αποτέλεσμα όμως φέτος να είναι υπέρ της Δόξας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν έναν απρόσμενο ήρωα στο ματς, το Μιχάλη Καλόγηρο, που παρά το γεγονός πως το γκολ δεν είναι το φόρτε του, σήμερα σημείωσε δύο τέρματα δίνοντας το τρόπαιο στην ομάδα του. Ο Σκουφάς μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας διάθεση να πετύχει γρήγορο γκολ. Στο 5ο λεπτό, ο Βερλέκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με το Νίκου να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού. Στο 8ο λεπτό, ο Παπαγιάννης σέντραρε, ο Αντωνίου πλάσαρε στην κίνηση, όμως ο Νίκου και πάλι έδιωξε, ενώ ένα λεπτό μετά, μακρινό σουτ του Πέτσα έβγαλε και πάλι δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Δόξας. Η Δόξα αντέδρασε και ισορρόπησε το ματς, φτάνοντας μάλιστα κοντά στο γκολ στο 19ο λεπτό, όταν από σέντρα του Πατσαβούρα η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο Βασιλάκη, ο οποίος σούταρε διαγώνια, με το Σχισμένο να σταματά την μπάλα στη γραμμή. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν σε ωραία κόντρα του Σκουφά, ο Δήμος έβγαλε κάθετα στο Βερλέκη που έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Τσαρακλημάνη, εκείνος έκανε δύσκολη προβολή, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, όταν στο 52ο λεπτό, ο Βασιλάκης εκτέλεσε ωραία φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Καλόγηρος βρέθηκε ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι, και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Ο Σκουφάς προσπάθησε με κάποιες στημένες μπάλες να μπει στην περιοχή, και στο 60ο λεπτό πλησίασε στο γκολ, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Σχισμένος μόνος στο δεύτερο δοκάρι σημάδεψε άουτ. Στο 66ο λεπτό, από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τάσσου, ο Βερλέκης βρέθηκε αφύλαχτος σε καλή θέση, όμως η κεφαλιά του βρήκε σε κεφάλι αμυντικού και έφυγε κόρνερ, από το οποίο ο Σχισμένος έκανε ωραίο πλασέ στην κίνηση, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα και έφυγε εκ νέου κόρνερ. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, καθώς στο 72ο λεπτό, ο Σχισμένος κέρδισε πέναλτι σε τραβήγματα στην περιοχή, πέναλτι που υπέδειξε ο πρώτος βοηθός, ξεσηκώνοντας τους φιλοξενούμενους που διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Βερλέκης, γράφοντας το 1-1 για την ομάδα του. Η Δόξα παρά το γκολ που δέχτηκε δεν κλείστηκε, και έφτασε μάλιστα στο χρυσό γκολ στο 82ο λεπτό, όταν έπειτα από γέμισμα στην περιοχή και διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Καλόγηρο που σούταρε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, με το Μούτσιο να αντιδρά αργά, και να μην μπορεί να αποτρέψει το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-2, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Στον υπολειπόμενο χρόνο, η Δόξα κράτησε το αποτέλεσμα χωρίς πρόβλημα, αφού ο Σκουφάς δεν έπιασε τα στάνταρ απόδοσής του σε άλλα ματς, με τα ατού του να μην μπαίνουν στο παιχνίδι, και τους φιλοξενούμενους να κατακτούν δίκαια το τρόπαιο του Κυπελλούχου, μετά από πέντε χρόνια.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Λάμπρου Χάρης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Παπαγιάννης (62' Κυριαζής), Μπελής, Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής, Δήμος (83' Τζιότζιος), Τάσσος, Τσαρακλημάνης, Αντωνίου, Βερλέκης

Δόξα Άρτας (Νίκου Π.) : Νίκου Β., Βελάετης, Πατσαβούρας, Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου, Καλόγηρος (87' Στέργιος), Θανάσης (92' Τσιγαρίδας), Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΕΔΩ και από τους πανηγυρισμούς και τις απονομές ΕΔΩ.