Με το δεξί στο 2018 ο ΓΣ Άρτας, ήττα για τη Φιλία

Νίκη για την γυναικεία ομάδα του ΓΣ Άρτας στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ΕΣΠΕΔΕ, στην αυλαία του 1ου γύρου, σε αντίθεση με τη Φιλία που ηττήθηκε ως τυπικά γηπεδούχος στη Φιλιππιάδα.

Το ρεπορτά του αγώνα ΠΑΣ Ιωνικός 80 - ΓΣ Άρτας 1-3, από τον ΓΣ Άρτας:

«Με διαγώνιο την Βαρέλη, πασαδόρο την μικρή Λαϊνά, τεσσάρια τις Πορτοβάρα, Πραμαγκιούλη, κεντρικές Σάρκα, Νταούλια και λίμπερο την Ν. Παπαδημητρίου ξεκίνησε το παιχνίδι ο προπονητής μας. Στο 1ο σετ η αποχή από τους αγώνες και η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής για την ομάδα μας που σε συνδυασμό με τα 9 χαμένα σέρβις δεν μας άφησε να ξεφύγουμε στο σκορ. Ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός και το σετ πήγε πόντο πόντο από την αρχή μέχρι το τέλος και στις λεπτομέρειες το κερδίσαμε 27-29.

Στο 2ο σετ η ομάδα μας ήταν πολύ κακή, ο Ιωνικός από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ 4-2 και στα μισά προηγήθηκε 14-6 με πολύ καλό σέρβις της Παπανίκου. Η αγρινιώτικη ομάδα κράτησε σταθερά διαφορά 7 πόντων 18-11 και 23-16. Με αντεπίθεση διαρκείας, την Πραμαγκιούλη στο σέρβις με ένα σερί 7-0 ισοφαρίσαμε 23-23 και είχαμε την ευκαιρία να προηγηθούμε, αν δεν μπερδευόταν Σάρκα-Λαϊνά. Με νέο λάθος μας δώσαμε το σετ στον Ιωνικό 25-23 που ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φωνές του προπονητή μας Γιάννη Σταμούλη ταρακουνήσανε τις αθλήτριες που στο 3ο σετ αλλάξανε αμέσως εικόνα και εύκολα πήραμε το σετ 18-25. Από την αρχή ξεφύγαμε 2-8, μετέπειτα 7-18 έχοντας στο σέρβις την Σάρκα και παρά την αντεπίθεση της γηπεδούχου ομάδος που μείωσε κάποια στιγμή 13-18, είχαμε επιθετικά λύσεις και πήραμε το σετ, προηγούμενοι 1-2.

Αποφασισμένοι να τελειώσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε το τρίποντο, στο 4ο σετ είχαμε εκρηκτικό ξεκίνημα, προηγηθήκαμε 3-8, 6-13, 8-18. Πάλι η Παπανίκου μας έκανε την ζημιά και η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους 15-18. Το time-out του προπονητή μας σταμάτησε το ρυθμό του Ιωνικού και με σερί 5-0 πήραμε διαφορά ασφαλείας 16-21. Ψύχραιμα πήραμε το σετ 21-25 και το παιχνίδι με 3-1 σετ».

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Μπαλτζώη

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Πορτοβάρα, Πραμαγιούλη, Σάρκα, Νταούλια, Λαϊνά, Βαρέλη, Ν. Παπαδημητρίου λ./ Ι. Δημοθεόδωρου, Μ. Παπαδημητρίου

Το ρεπορτά του αγώνα Φιλία Άρτας - Φιλαθλητικός Πρέβεζας​ 1-3, από την Φιλία:

«Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα μας από την ομάδα του Φιλαθλητικού Πρέβεζας για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΕ γυναικών, σε αγώνα που έγινε στον κλειστό της Φιλιππιάδας το απόγευμα του Σαββάτου. Η ομάδα μας πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση και θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, αλλά πλήρωσε τα λάθη της σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και ειδικότερα στο 3ο σετ, το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του παιχνιδιού.

Στο 1ο σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε με όπλο το πολύ καλό σερβίς να προηγηθεί στο σκορ με 5-3, 10-7 και 16-12. Η ομάδα του Φιλαθλητικού αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ, αλλά ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ άντεξε στην πίεση και κέρδισε το σετ με 25-22.

Η συνέχεια για την ομάδα μας δεν ήταν ανάλογη με το πρώτο σετ. Ο Φιλαθλητικος ανέβασε τη απόδοση του, βελτίωσε το μπλοκ και με όπλο το πολύ καλό σερβίς του δυσκόλεψε τον ΑΟ ΦΙΛΙΑ, που υπέπεσε σε πολλά λάθη στην υποδοχή. Έτσι η ομάδας της Πρέβεζας ξέφυγε από την αρχή στο σκορ με 2-6, 4-9, 7-14 και 14-22. Η ομάδα μας αντέδρασε και κέρδισε κάποιους πόντους, αλλά τελικά έχασε το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ έγινε ένα απίστευτο παιχνίδι από πλευράς θεάματος και εξέλιξης στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Φιλαθλητικός με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά από νωρίς και έφτασε να προηγείται με 6-14. Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού η ομάδα μας αντέδρασε, βελτίωσε το μπλοκ, το σερβίς και την υποδοχή και κάνοντας μια εκπληκτική αντεπίθεση ισοφάρισε το σκορ σε 17-17! Οι αθλήτριες μας συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 20-17 και 23-19 φτάνοντας μια ανάσα από την κατάκτηση του 3ου σετ. Η ομάδα του Φιλαθλητικού πίεσε από το σέρβις, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΟ ΦΙΛΙΑ στην υποδοχή και πέρασε μπροστά με 24-23. Οι αθλήτριες μας δεν τα παράτησαν και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 26-25. Παρότι είχαν σημαντικές ευκαιρίες να κερδίσουν το σετ, εν τέλει δεν το έκαναν και η ομάδα του Φιλαθλητικού έκανε την ανατροπή και κέρδισε αυτό το αγωνιώδες σετ με 26-28.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ομάδα μας μπήκε νωχελικά, καθώς ήταν επηρεασμένη από την εξέλιξη του προηγουμένου σετ. Η ομάδα του Φιλαθλητικού παίζοντας πολύ καλά κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ με 7 και 8 πόντους διαφορά. Σε αυτό το σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστικός και δίκαια η ομάδα της Πρέβεζας έφτασε εύκολα στην επικράτηση του σετ 25-16.

Συνοψίζοντας, το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν από τα καλύτερα που έχουν γίνει μέχρι στιγμής στην κατηγορία. Η ομάδα μας δυστυχώς θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο επόμενος αγώνας είναι το Σάββατο 27 Ιανουαρίου με αντίπαλο τον Γ.Σ. Άρτας».