Λύτρωση με Τσούμαλη για Δόξα

Σεφτέ στους βαθμούς έκανε η Δόξα, που επικράτησε του Μενιδίου, με 2-3, χάρη σε ένα καταπληκτικό γκολ του Τσούμαλη στις καθυστερήσεις.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι, στο γήπεδο του Μενιδίου, οι ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες, με τη Δόξα να κατακτά στις καθυστερήσεις τη νίκη, χάρη σε ένα θαυμάσιο γκολ του Τσούμαλη. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη φάση του παιχνιδιού, στο 2ο λεπτό να προηγηθούν, όταν από γύρισμα του Μανθιού, ο Δήμος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν την κατοχή της μπάλας, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 21ο λεπτό, με τον Παπαγιάννη να κάνει όμορφο πλασαριστό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Στο 26ο λεπτό, σουτ του Βλάχα έδιωξε με γροθιές ο Μαλαμής και στην επαναφορά ο Κατσούλας σούταρε άουτ. Τελικά, στο 31ο λεπτό, ήρθε το 1-1, όταν από φάουλ του Τσούμαλη, ο Βαλίλης στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλεξίου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό παραλίγο να έρθει η ολική ανατροπή, όταν ο Καλόγηρος με δύσκολη γυριστή κεφαλιά ανάγκασε τον Αλεξίου σε δύσκολη επέμβαση, με την μπάλα να βρίσκει ενδεχομένως και στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 40ο λεπτό, σε πανομοιότυπη φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο Καλόγηρος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αλεξίου, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, δεν επέτρεψε στο χαφ της Δόξας να πετύχει το πρώτο του γκολ φέτος. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, η ΑΕ Μενιδίου, πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν από σέντρα από τα δεξιά, ο Βελαέτης βρήκε ελάχιστα την μπάλα με το κεφάλι, βοηθώντας να πάρει την τέλεια κεφαλιά ο Βλάχας, και να γράψει το 2-1.

Στο δεύτερο μισό, στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα έψαξε επιτακτικά το γκολ, και είχε τρία καλά σουτ με τους Βελάετη και Τσούμαλη, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Στο 62ο λεπτό, ο Τριαντάφυλλος με φάουλ και στη συνέχεια ο Μανθιός με σουτ ανάγκασαν το Μαλαμή σε διπλή επέμβαση. Τη ροή του αγώνα άλλαξε η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του αειθαλή Παπαχρήστου, που στο 75ο λεπτό μπήκε στο ματς, και στην εκτέλεση φάουλ που ακολούθησε από το Βασιλάκη, με μια δυναμική κεφαλιά σήμα-κατατεθέν του, ισοφάρισε σε 2-2. Η Δόξα πίεσε έντονα για τρίτο γκολ, και στο 84ο λεπτό, ο Αλεξίου έδιωξε δύσκολα σουτ του Τσούμαλη από το ύψος της περιοχής. Τελικά, ο νεαρός μεσοεπιθετικός δικαιώθηκε για την πολύ καλή του απόδοση, όταν στις καθυστερήσεις, είδε τον Αλεξίου εκτός θέσης, και με μια θαυμάσια λόμπα, από τά 35 μέτρα, έδωσε μια νίκη-γοήτρου στην ομάδα του.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Λάμπρου Χάρης

ΑΕ Μενιδίου (Παπαϊωάννου) : Αλεξίου, Τριαντάφυλλος, Γιώτης, Βαλίλης (82' Καναράς), Κατσούλας, Κακιώνης, Μάνθιος (70' Βασίλας Κ.), Γεωργατσελος (80' λ.τρ. Ρεβίθης), Δήμος, Βλάχας, Στασινός

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελαέτης, Παπαγιάννης, Σιαπέρας, Στέργιος (84' Μπιλιάλης), Αρτέμης (89' Τάτσης Χρ.), Αράπης, Καλόγηρος, Πολύζος (75' Παπαχρήστος), Βασιλάκης, Τσούμαλης