Λύτρωση με Μαργαρίτη για Φλωριάδα!

Χάρη σε μια κεφαλιά του Βασίλη Μαργαρίτη στο 87', ο ΑΟ Φλωριάδας απέδρασε από το Γλυκόριζο με 0-1.

Με το απόλυτο των νικών συνεχίζει η Φλωριάδα, που πέρασε και από τη δύσκολη έδρα του Απόλλωνα, χάρη σε ένα γκολ του Μαργαρίτη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας για περισσότερη ώρα στο πρώτο μέρος, όμως οι γηπεδούχοι αμύνονταν σθεναρά και έψαχναν την κόντρα με το Γιάννενα και τον Παππά. Στο 7ο λεπτό, από ωραία εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Βασιλάκης πετάχτηκε μόνος στην πορεία της μπάλας, όμως δεν τη βρήκε καλά, και αυτή έφυγε άουτ. Στο 18ο λεπτό, μετά από ωραία ομαδική ενέργεια για τη Φλωριάδα και σέντρα του Δήμου, ο Σπύρου για λίγο δε βρήκε την μπάλα με το κεφάλι να τη στείλει προς την εστία. Στη συνέχεια, ο Νικοπολίδης είχε δυο καλά μακρινά σουτ που δε βρήκαν εστία, με το πρώτο μέρος να κυλάει χωρίς να έχουμε κάτι άλλο αξιόλογο.

Στην επανάληψη, η Φλωριάδα είχε εκ νέου την κατοχή της μπάλας, και όσο περνούσε η ώρα έκλεινε στα καρέ τους, τους γηπεδούχους. Στο 57ο λεπτό, ο Αντωνίου σέντραρε, ο Σπύρου πήρε την κεφαλιά όμως o Λάζαρος μπλόκαρε. Λίγο νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Μπακόλας έκανε κακή εκτίμηση, όμως ο Παππάς που επωφελήθηκε σούταρε άουτ. Στο 70' η Φλωριάδα είχε μεγάλη στιγμή να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κακάβας σε στημένη φάση, έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Λάζαρος μπλόκαρε την κεφαλιά του Μαργαρίτη. Οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεσή τους και στο 81', σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Λάζαρου, Μαργαρίτης, Βλάχας και Μήτσιος δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα προς την εστία και η άμυνα του Απόλλωνα καθάρισε τη φάση. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 87ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών Καλαμπούκης κινήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε ωραία σέντρα και ο Μαργαρίτης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε το Λάζαρο, γράφοντας το 0-1, και λυτρώνοντας την ομάδα του, καθώς στο υπολειπόμενο χρόνο, δεν άλλαξε κάτι, πέρα από δυο μικροευκαιρίες της Φλωριάδας για δεύτερο γκολ, και κάποια γεμίσματα των γηπεδούχων, χωρίς αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Μπαλαδήμας (80' Γρηγορίου), Μανιφάβας, Κραμπής, Τρούλλης, Γεωργάκης, Δήμος, Γιάννενας, Δήμητσας (70' Ντάκουλας), Παππάς

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αντωνίου (83' Καλαμπούκης), Αποστόλου, Κακάβας, Βασιλάκης, Δήμος, Τσίρος, Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου (60' Βλάχας)