Λύγισε στο τέλος η Φλωριάδα

Παρά το γεγονός πως αμύνθηκε σθεναρά για 80 λεπτά, η Φλωριάδα λύγισε στο Καναλάκι, όπου και ηττήθηκε με 1-0 από τον Τηλυκράτη.

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον Τηλυκράτη η Φλωριάδα, που αν και πάλεψε παλικαρίσια το παιχνίδι, λύγισε από τους ανώτερους Λευκαδίτες, χάρη σε ένα γκολ του Πριόνα και γνώρισε την ήττα με 1-0. Στο 11ο λεπτό, ο Σπύρος Καταγής έσπασε την μπάλα, η οποία έφτασε αφού πέρασε από αρκετά σώματα, στον Πριόνα, που από καλή θέση σούταρε άστοχα. Στο 25ο λεπτό, νέα φάση για τους γηπεδούχους με το Μπουρδούβαλη να βρίσκεται απέναντι από τον Ψαρρά, όμως να στέλνει την μπάλα ψηλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Γ. Καταγής σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, με τον Μπαλογιάννη στο 40' να κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι στον αμαρκάριστο Πριόνα, που δεν έκανε ούτε κοντρόλ ούτε πλασέ απέναντι από τον Ψαρρά και έχασε την ευκαιρία. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε το σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν συντριπτικά υπέρ του την κατοχή, όμως τη Φλωριάδα να αμύνεται σθεναρά, όντας καλά κλεισμένη και να κρατά το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα στο γήπεδο, και στο 55ο λεπτό, είχαν μια καλή στιγμή, με τον Μπαλογιάννη να πλασάρει από το ύψος της περιοχής και τον Ψαρρά να μπλοκάρει εύκολα, ενώ στο επόμενο λεπτό είχαμε και την πρώτη υποψία ευκαιρίας για τη Φλωριάδα με ένα σουτ που έφυγε πολύ ψηλά. Στο 57' ο νεοεισελθών Γεωργάκης βρέθηκε σε καλή θέση στη μικρή περιοχή, όμως βρήκε αέρα χάνοντας την ευκαιρία, ενώ στο 59' έπειτα από στημένη φάση, ο Ιασωνίδης βρέθηκε σε καλή θέση όμως σούταρε αδύναμα. Ο Τηλυκράτης πίεζε ασφυκτικά, και στο 63' ο Μπαλί ολομόναχος πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Μπαλογιάννη, στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ. Στο 70ο λεπτό, από σέντρα του Πριόνα και κακή απομάκρυνση, ο Μπαλογιάννης από το ύψος της περιοχής σούταρε, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ψαρρά. Στο 76ο λεπτό νέα μεγάλη φάση για τον Τηλυκράτη με τον Πριόνα να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή και να σουτάρει πάνω στον Ψαρρά. Τελικά, στο 80ο λεπτό, η άμυνα της Φλωριάδας λύγισε, και έγινε το 1-0, όταν από βαθιά μπαλιά, ο Πριόνας που αν και δεξιός μπακ είχε πάρει πολλά μέτρα και βρισκόταν στην περιοχή, στόπαρε και σούταρε δυνατά στην απέναντι γωνία του Ψαρρά που αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπαλογιάννης έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όμως μόνος απέναντι στον Ψαρρά σούταρε άουτ, με το 1-0 να μην αλλάζει ως την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Σιντόρης (Θεσπρωτίας)  Βοηθοί : Ράπτης (Θεσπρωτίας) - Λιαμίρας (Θεσπρωτίας)

Τηλυκράτης (Κονιδάρης) : Σινοδινός, Δημητρίου, Καταγής Σ., Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης (66' Τόσκα), Βασίλας (46' Γεωργάκης), Πριόνας, Μπαλί (84' Ιβάνοφ), Γεωργούσης, Καταγής Γ., Μπαλογιάννης (88' Χριστόφ)

ΑΟ Φλωριάδας (Γιάννος) : Ψαρράς, Πλατογιάννης, Γκανάρας, Αντωνιάδης, Κακιώνης, Γκίκα, Γκαναβίας Ν., Πανέτας (76' Γκαναβίας Β.), Λεκάνης, Κότσι, Γεωργιάδης