Λευκή ισοπαλία για τους Παίδες, νίκη για τους Νέους της ΕΠΣ

Στο 0-0 έμειναν οι Παίδες της ΕΠΣΑ με τους αντίστοιχους της Κέρκυρας, ενώ οι Νέοι επικράτησαν με 3-1 διατηρώντας το απόλυτο.

Ισόπαλοι με 0-0 αναδείχτηκαν οι Παίδες της ΕΠΣΑ, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής των Πρωταθλημάτων Προεπιλογής της ΕΠΟ. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες φάσεις να σκοράρουν, χωρίς κάποια από τις δύο να τα καταφέρει, με την αρτινή ενωσιακή ομάδα να φτάνει με αυτή την ισοπαλία στους 5 βαθμούς.

Διαιτητής : Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί : Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Αναγνωστάκης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΕΠΣ Άρτας Κ14 (Μαγκάκης) : Κοσμάς, Νούτσος, Τζουβάρας, Ντάλας, Κανελόπουλος, Μπασιαδήμας, Παπανδρέου, Μουσιωτίτσας, Πέτσας, Τσόγκας, Τσιώλας
στον πάγκο : Παπαδημητρίου, Σωτηρίου, Αραβανής, Κώτσης, Ευαγγελής, Τζουμάκας, Σιαφάκας

ΕΠΣ Κέρκυρας Κ14 : Σαμοϊλης, Κατέχης, Βαγγαλάτης, Μπουρδούβαλης, Παληοχώρης, Κυρολλάρη, Κατσαρός, Τόμπρος, Ντελής, Μέξας, Λέσι
στον πάγκο : Στεργίου, Μέλλος, Τσιάβος, Τσενεμπης, Βραδής, Μεριανός, Βρυώνης

Οι Νέοι από τη μεριά τους συνέχισαν με το απόλυτο των νικών, επικρατώντας με 3-1, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στον όμιλό τους. Στο 5ο λεπτό, από κόρνερ του Πάνου, κεφαλιά του Παππά σταμάτησαν στη γραμμή οι αμυντικοί, για να έρθει το 1-0, στο 12ο λεπτό, όταν από μακρινό φάουλ του Έξαρχου, ο Πάνος με προβολή σκόραρε για τρίτο σερί ματς. Στο 28ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, με το Μεριανό να παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, από φάουλ, σημαδεύοντας πολύ άουτ. Στο 35ο λεπτό, ο Μπόκος έκανε την ενέργεια από δεξιά και σέντραρε, η μπάλα έφτασε στα όρια της περιοχής στο Μίκροβα, που με προσωπική ενέργεια μπήκε κάθετα στην περιοχή, και με αριστερό τελείωμα νίκησε τον Κόκα, γράφοντας το 2-0 για την Άρτα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν όσο καλά θα έπρεπε στο ματς και η Κέρκυρα ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 70ο λεπτό, όταν από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Τσιάβος μόνος απέναντι από το Ρεσίτη, σούταρε δυνατά για το 2-1. Η Άρτα ανέβηκε ξανά στο γήπεδο και στο 73ο λεπτό, έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μπόκος με εξαιρετικό σουτ από 25 μέτρα, έστειλε την μπάλα να "ξύσει" το οριζόντιο δοκάρι και να φύγει άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Κώτσης μπήκε στην περιοχή όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση με το αριστερό, από θέση τετ α τετ. Τελικά, στο 78ο λεπτό το ματς κρίθηκε, όταν έπειτα από αναστάτωση της άμυνας της Κέρκυρας, ο Έξαρχος με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κόκα για τρίτη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, που δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη.

Διαιτητής : Μπαϊλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί : Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Αναγνωστάκης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΕΠΣ Άρτας Κ16 (Μαγκάκης) : Ρεσίτης, Νικηφορίδης, Κατσιγιάννης (65' Νάνος), Έξαρχος, Παππάς Ν., Μπολιεράκης (80' Παππάς Χ.), Μίκροβας, Πάνος, Παππάς Σ. (54' Μπέκας), Κώτσης (80' Κωσταβασίλης), Μπόκος

ΕΠΣ Κέρκυρας Κ16 : Κόκας, Μπιάγκης (45' λ.τρ. Βερονίκης), Πάγκαλης (63' Χανδρινός), Μεριανός, Τσιάβος, Κατσαρός, Βλαχόπουλος, Ρίζος-Μαλαχάς (53' Μπάλος), Λούβρος, Στανόγιεβιτς (53' Βλασερός), Λάζαρης (63' Κροκίδης)