Λευκή ισοπαλία για τον Καραϊσκάκη στη Καλαμαριά

Ο Καραϊσκάκης του Σάκη Παπαβασιλείου σήμερα έβαλε ακόμα έναν βαθμό στο «σακούλι» και με την ισοπαλία 0-0 στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου (Καλαμαριάς) παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ έπιασε τον Απόλλων Λάρισας (παίζει αύριο), τον οποίον αντιμετωπίζει εντός έδρας την επόμενη αγωνιστική, στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, καθώς έπειτα από τις τελευταίες βροχοπτώσεις το γήπεδο σε πολλά σημεία έχει κρατήσει αρκετό νερό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό, με τον Γεωργιάδη από τα δεξιά να κάνει φαλτσαριστό πλασέ και τη μπάλα να περνά δίπλα από κάθετο δοκάρι του Μέλκα. Στο 13’ σουτ του Συμελίδη εκτός μεγάλης περιοχής μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μέλκας, ενώ ο γκολκίπερ των αρτινών δεν είχε πρόβλημα και στο σουτ του Μπρίτο λίγο αργότερα. Στο 18’ νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Απόλλωνα, με τον Γεωργιάδη να σεντράρει από τα δεξιά, τον Χασομέρη να στρώνει με το στήθος στον Λιόνη, ο οποίος με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τέρματος. Στα υπόλοιπα λεπτά του α’ μέρους δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με τους παίκτες του Καραϊσκάκη να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, αλλά ενώ έφταναν κοντά στην αντίπαλη περιοχή δεν κατάφερναν να ολοκληρώσουν την φάση με κάποια τελική. Να σημειώσουμε ότι ο τραυματισμός του Ευαγγέλου στο 16ο λεπτό, οδήγησε στον Σάκη Παπαβασιλείου, να αλλάξει τα πλάνα του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Ψιάνο, κάτι που έκανε το σχήμα πιο συντηρητικό, βελτιώνοντας όμως την αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Δημητριάδης είχε ένα άστοχο σουτ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 58’ ο Συμελίδης που δοκίμασε αρκετές φορές σήμερα τα πόδια του, είδε τον Μέκλα να αποκρούει στη γωνία του σε κόρνερ. Η πρώτη μεγάλη φάση για την αρτινή ομάδα ήρθε μετά από 74 λεπτά παιχνιδιού, από φάουλ που κέρδισε σε καλό σημείο ο Δημητριάδης. Ο Μπεκατώρος που ανέλαβε να το εκτελέσει, έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο δίπλα από την εστία του Λόπεθ. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη, χωρίς όμως κάποια να μπορέσει να τα εκμεταλλευτεί, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα (0-0). Το μόνο που άλλαξε είναι ότι οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Καλαϊτζίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90’.

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)  Βοηθοί: Λάζαρης (Καβάλας) - Παπαδάκης (Ημαθίας)
4ος: Μαλούτας (Ημαθίας)