Κυπελλούχες Beach Handball!

Κυπελλούχες Beach Handball με τον Σπάρτακο αναδείχθηκαν οι αρτινές Βάσω Σκάρα, Σοφία Δημητρίου και η επίσης παίκτρια της Αναγέννησης Άρτας Άννα Καλοϊδή.

Ολοκληρώθηκε το 4ο τουρνουά του 18ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach Handball στην Αλεξανδρούπολη. Κυπελλούχος Ελλάδος για το 2017 στις Γυναίκες αναδείχθηκε ο πολυνίκης του θεσμού ΑΣ Σπάρτακος Goalbet. Στην ομάδα του Σπάρτακου συμμετέχουν η επί χρόνια αρχηγός της Αναγέννησης, Βάσω Σκάρα, η Σοφία Δημητρίου καθώς και η Άννα Καλοϊδή, παίκτριες της αρτινής ομάδας τη σεζόν που μας πέρασε. Ο Σπάρτακος, ο οποίος κατέλαβε και την 1η θέση στο τουρνουά, κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο, επικρατώντας της Αλεξανδρούπολης στον ημιτελικό με 2-0 σετ και του ΑΟΑ Καστοριάς στο τελικό επίσης με 2-0 σετ (18-7, 18-8).

Όσον αφορά το Πρωτάθλημα η Επιτροπή Beach Handball της ΟΧΕ ανακοίνωσε ότι το Final 4 Γυναικών του 18ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στην παραλία του Σχινιά, στις εγκαταστάσεις του «Sailing Club» το Σαββατοκύριακο 22-23 Ιουλίου 2017 με την υποστήριξη του Δήμου Μαραθώνα. Η τελική φάση θα διεξαχθεί παράλληλα με το 6ο και τελευταίο τουρνουά του Πανελληνίου σιρκουί, το οποίο θα ξεκινήσει την Παρασκευή 21 Ιουλίου. Το ακριβές πρόγραμμα τόσο του 6ου τουρνουά, όσο και της τελικής φάσης θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες.