Καθάρισε την πρόκριση στο β' μέρος η Αναγέννηση

Την είσοδο των βασικών της επιθετικών χρειάστηκε η Αναγέννηση, για να καθαρίσει την πρόκριση κόντρα στην ΑΟ Ποταμιάς, με 4-1.

Τα συντριπτικά ποσοστά κατοχής υπέρ της "Α", η σωρεία ευκαιριών, αλλά και η ανάγκη εισόδου των βασικών της παικτών στο δεύτερο μέρος, χαρακτήρισαν τη νίκη-πρόκριση της Αναγέννησης, κόντρα στον ΑΟ Ποταμιάς, με 4-1. Από τα πρώτα λεπτά του ματς, φάνηκε πως οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στην Άρτα, για να παίξουν πολύ κλειστά, ελπίζοντας σε κάποιες κόντρα επιθέσεις. Από τη μεριά της η Αναγέννηση, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε στο μισό γήπεδο τους Ευρυτάνες, όμως αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 13ο λεπτό, ο Ροβίνας πήρε τις μονομαχίες, βρέθηκε φάτσα με τον Καλύβα που το νίκησε, ενώ στην πορεία της φάσης, η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του 19χρονου φορ, απομακρύνθηκε στη γραμμή. Στο 17ο λεπτό, εξαιρετικό σουτ του Χεμπέγια, έξω από την περιοχή, σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Καλύβας μπλόκαρε το σουτ του Γκολάκου. Στο 23ο λεπτό, μονοκόμματο σουτ του Μαργώνη έφυγε πάνω από τα δοκάρια, για να σοκάρουν την "Α" οι φιλοξενούμενοι, στο 25ο λεπτό, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σχισμένος έχασε τη φάση στην πλάτη του, και ο Γενιτσαρόπουλος, πλάσαρε πάνω από τον εξερχόμενο Παππά, γράφοντας το 0-1, στη μόνη ίσως σοβαρή φάση της Ποταμιάς σε όλο το ματς. Στο 32ο λεπτό, μετά από ωραία κομπίνα σε κόρνερ, ο Αρτέμης μόνος από το ημικύκλιο σούταρε ψηλά, ενώ το 35ο λεπτό, μετά από σέντρα του Χεμπέγια και πρώτη κεφαλιά του Ροβίνα, ο Παπακίτσος από πολύ κοντά, είδε τον Καλύβα να σταματά την κεφαλιά του ενστικτωδώς. Στο 42', μακρινό σουτ του Αρτέμη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καλύβας, ενώ στο τελευταίο δίλεπτο, δύο ακόμα καλά σουτ του Παπακίτσου πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η επιθετική ανομβρία της Αναγέννησης, ανάγκασε τον Τάσο Νταλάκα στην επανάληψη, να ρίξει στο ματς από την αρχή τους Σιδηρόπουλο, Σκανδάλη, Φωλίνα και Μπότσαρη, με την αρτινή ομάδα να γίνεται ασφυκτικά πιεστική και να φτάνει σε μια εύκολη ανατροπή. Στο 49ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος σούταρε μετά από σπάσιμο του Μπότσαρη, με τον Καλύβα να μπλοκάρει, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μαργώνης από τα τρία μέτρα αφύλακτος, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά σημαδεύοντας ψηλά. Στο 52ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Μπότσαρης με σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, βρήκε το Σιδηρόπουλο, που με καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Καλύβα, για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε νέα κεφαλιά που έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ, για να έρθει η ολική ανατροπή, δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Μπότσαρης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Καλύβα, όμως ο Μαργώνης από κοντά δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1. Στο 58ο λεπτό, ο μόνος παίκτης που έδειξε ικανός να απειλήσει επιθετικά για την Ποταμιά, Γενιτσαρόπουλος, έκανε ωραία ενέργεια, όμως το σουτ του από πολύ πλάγια κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 69', η Αναγέννηση άγγιξε το τρίτο γκολ, όμως μετά από σπάσιμο του Μαργώνη στον αμαρκάριστο Αρτέμη, ο τελευταίος πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία. Στο 76ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Σκανδάλης βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως νικήθηκε με τα πόδια από τον Καλύβα, ενώ από το κόρνερ, ο Σιδηρόπουλος είδε τους αμυντικούς να σταματούν την κεφαλιά του στη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν δειλά δειλά μπροστά, για να διεκδικήσουν τις τελευταίες ελπίδες τους, αφήνοντας χώρους, που η "Α" εκμεταλλεύτηκε αμέσως, κάνοντας το 3-1 στο 80ο λεπτό, έπειτα από πάσα του Σκανδάλη και πλασέ του Σιδηρόπουλου στο τετ α τετ. Ο Σκανδάλης έψαξε το γκολ, όμως στο 83' μετά από κάθετη πάσα του Χούσου σούταρε ψηλά, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σιδηρόπουλος δέχτηκε εξαιρετική σέντρα του Χούσου, όμως δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στο ματς, με τον Μπότσαρη να γίνεται κάτοχος της μπάλας λίγο πάνω από το κέντρο, με ανοιχτή την άμυνα, έτρεξε την μπάλα και με πλασέ νίκησε για τέταρτη φορά τον Καλύβα, για το 4-1, που σηματοδότησε και την πρόκριση της αρτινής ομάδας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Διαιτητής : Κωνσταντίνος Νέος (Ηπείρου)  Βοηθοί : Σωτήρης Πάνος (Ηπείρου) - Δημήτρης Μποσιάς (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παππάς Δ., Χεμπέγια, Γρηγορίου (46' Φωλίνας), Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Κραμπής, Μαργώνης, Αρτέμης (78' Χούσος), Ροβίνας (46' Σιδηρόπουλος), Γκολάκου (46' Σκανδάλης), Παπακίτσος Δ. (46' Μπότσαρης)

ΑΟ Ποταμιάς (Φλωράκης) : Καλύβας, Κατσάρης, Παρασκευόπουλος, Ξαγάρας, Φαρμάκης, Ηλιάδης, Κουτσουπιάς (81' Ζαλοκώστας), Λέρης (81' Τσακνής), Σταμούλης (60' Πλεξίδας), Γενιτσαρόπουλος (72' Μαντζιούτας), Νούλας