Κάκιστη εμφάνιση και ήττα με 0-3 για τον Καραϊσκάκη

Με μια εμφάνιση πισωγύρισμα, ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε από τον πολύ ανώτερο Ιωνικό, με 0-3.

Μπορεί οι απουσίες βασικών παικτών, και ειδικά αυτή της τελευταίας στιγμής, με το Ναζίμ, να μη βοηθούν, δεν μπορούν όμως να δικαιολογήσουν την κάκιστη σημερινή εμφάνιση του Καραϊσκάκη, που γνώρισε δίκαια βαριά ήττα με 0-3 από τον Ιωνικό. Η αρτινή ομάδα αδυνατεί να βρει σταθερότητα στην απόδοσή της, και από παιχνίδι σε παιχνίδι, μοιάζει πραγματικά, σε ορισμένες περιπτώσεις με άλλη ομάδα. Σαφώς, αποτελεί ατυχία, η αδυναμία του MVP του δεύτερου γύρου, και πιο ποιοτικού παίκτη της ομάδας, Ναζίμ, να ξεπεράσει ένα μικροτραυματισμό στο ζέσταμα, και να μείνει εκτός εντεκάδας ξαφνικά, όμως αυτό δεν μπορεί και να αποτελεί δικαιολογία, για το γεγονός πως οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου δεν μπορούσαν να αλλάξουν στις περισσότερες περιπτώσεις, τρίτη πάσα. Από τη μεριά του, ο Ιωνικός επιβεβαίωσε ότι αποτελεί, ίσως και την ποιοτικότερη ομάδα του Πρωταθλήματος, με τους Πλατέλλα, Ρόλε και Κάστρο να δίνουν για ακόμα ένα ματς, διαπιστευτήρια.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς φάση, με το πρώτο σουτ να έρχεται από τον Νταλακούρα, χωρίς όμως να απειλήσει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 22ο λεπτό, μια κεφαλιά του Βλαχομήτρου, που έφυγε άουτ, για να προειδοποιήσουν με τον Κάστρο στο 24ο λεπτό, όταν ο φορ του Ιωνικού, κόπηκε σωτήρια με τα πόδια από το Χουάντερσον, και ενώ βρισκόταν σε θέση τετ α τετ. Τελικώς, το 0-1 ήρθε στο 27ο λεπτό, με τον Αργεντίνο φορ, που είναι εξαιρετικός στον αέρα, να μένει αδικαιολόγητα αμαρκάριστος σε φάουλ του Ρόλε, και με άπιαστη κεφαλιά-ψαράκι, να στέλνει την μπάλα στη γωνία. Στο 32ο λεπτό, ο Γκοτσούλιας βρέθηκε στον άξονα, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ, ενώ το 37', ο Χουάντερστον μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Πλατέλλα. Το ίδιο δε συνέβη και στο 40ο λεπτό, με τον πολύπειρο βραχύσωμο μέσο, να στοπάρει ωραία, να πατά περιοχή, και να κεραυνοβολεί στο "παραθυράκι" του Χουάντερσον, για το 0-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το ματς, με τον Καραϊσκάκη να έχει μια υποψία φάσης στο 47', με ένα αδύναμο σουτ του Νταλακούρα. Στο 67ο λεπτό, ο Κοτσώνης που είχε προωθηθεί πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, όμως ο Χουάντερσον ήταν σωστά τοποθετημένος, για να φτάσουμε δύο λεπτά μετά, στη φάση που έκρινε το ματς. Ο Κορέλας μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, στόπαρε, και βρέθηκε φάτσα με τον Αναγνωστόπουλο και την μπάλα στρωμένη, όμως αντί να πλασάρει προτίμησε να "σκοτώσει" τον γκολκίπερ του Ιωνικού, τον πέτυχε, και στη συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά του επίσης αμαρκάριστου Μαραθωνίτη, σταμάτησε σε σώμα πριν φτάσει στο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι, στο ίδιο λεπτό, έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα, οι αλλαγές, Μάναλης και Κουϊρουκίδης συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να προσποιείται και να πλασάρει σε κενή εστία, για το 0-3, τελειώνοντας το ματς. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Καραϊσκάκης βρήκε χώρους, όμως στην τελική προσπάθεια είχε κακές αποφάσεις, με τους παίκτες του να μην βγάζουν ηρεμία. Ενδεικτικό είναι πως είχε μόνο ημιτελείς προσπάθειες, και κάποια ακίνδυνα σουτ, χωρίς να βγάλει άλλη καθαρή ευκαιρία. Πλέον, ο Καραϊσκάκης επικεντρώνεται στα τρία επόμενα κρίσιμα ματς, με βατούς αντιπάλους, αρχής γενομένης από το σημαντικότατο ματς στα Τρίκαλα, κόντρα στην τοπική ομάδα, την ερχόμενη αγωνιστική. Τις προσεχείς μέρες, θα φανεί και η σοβαρότητα της κατάστασης τόσο του Ναζίμ, όσο και του Θεολόγου (αποχώρησε τραυματίας), που αναμόρφωσαν τη μεσαία και αμυντική γραμμή, αντίστοιχα με την έλευσή τους στην ομάδα, και σίγουρα δεν υπάρχει η πολυτέλεια να απουσιάσουν από τα προσεχή παιχνίδια.

Γκολ : Κάστρο 27', Πλατέλλας 40', Κουιρουκίδης 69'

Κίτρινες : Τσούτσης / Τσιριγώτης, Ματσούκας, Κοτσώνης, Βλαχομήτρος

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)  Βοηθοί: Κουβαλάκης (Δράμας) - Οικονόμου Σπ. (Αχαΐας)  4ος : Καδδάς (Αχαΐας)  Παρατηρητής: Κούλιας (Κέρκυρας)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Χουάντερσον, Τάμπας, Κόκας, Κλιγγόπουλος, Θεολόγου (74' λ.τρ. Φετεινίδης), Χατζηδίμπας, Γυφτοκώστας (54' Κορέλας), Νταλακούρας, Δούμτσιος (79' Γαλεάδης), Τσούτσης (54' Δερμιτζάκης), Μπρέμπος (46' Μαραθωνίτης)

Ιωνικός (Σπανός) : Αναγνωστόπουλος, Γκοτσούλιας, Ρόλε (85' Κονέ), Κύργιας, Μουμίν (85' Σινγκ), Κάστρο (58' Μάναλης), Ματσούκας, Βλαχομήτρος (68' Τσιριγώτης), Πλατέλλας (58' Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου, Κοτσώνης

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.