Κακή ήττα και σε δύσκολη θέση πλέον η Αναγέννηση (pics)

Μία πολύ κακή ήττα γνώρισε η Αναγέννηση, σήμερα, από το Διαγόρα Βραχνεϊκων, εντός έδρας, με 1-2.

Σε ένα ματς, που η νίκη ήταν επιτακτική για την Αναγέννηση, η αρτινή ομάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στο Διαγόρα Βραχνεϊκων, γνωρίζοντας την ήττα από τους Αχαιούς, με 1-2. Πλέον, οι νικητές του σημερινού ματς αποσπάστηκαν με 5 βαθμούς από την "Α", που πλέον ταξιδεύει στη Ναύπακτο, την επόμενη αγωνιστική, με μόνο στόχο, αναγκαστικά τη νίκη, καθώς ενδεχόμενη ήττα θα τη βυθίσει αρκετά στο βαθμολογικό πίνακα, και οι ομάδες πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, θα απομακρυνθούν επικίνδυνα. Η Αναγέννηση στο 5ο λεπτό είχε την πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Μανιώτη να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπαρδάκη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Μπακόλα, να προηγηθούν, όταν μετά από κόρνερ του Γεωργαντόπουλου, και απομάκρυνση του Τσιλιγιάννη, ο Αποστολόπουλος σούταρε από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα κάπου να βρίσκει, και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 0-1. Η "Α" προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 11ο λεπτό, ένα σουτ του Ντε Μόρα, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπαρδάκη, ενώ στο 20', από εκτέλεση φάουλ του Παπαρούνη, ο Τσιλιγιάννης βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως βρήκε αέρα, χάνοντας την ευκαιρία. Στο 24ο λεπτό, ο Μανιώτης σέντραρε, και ο Ντε Μόρα με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, φτάνοντας κοντά σε ένα εξαιρετικό γκολ. Στο 33ο λεπτό, τα Βραχνέικα άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όταν ο Γεωργαντόπουλος πάτησε περιοχή από δεξιά και γύρισε την μπάλα, με το Βλασόπουλο, όμως φάτσα με το τέρμα, να πλασάρει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για το 0-2. Στο 41ο λεπτό, ο Μπότσαρης ξέφυγε από τον αντίπαλό του και σέντραρε, με τον Παπακίτσο να παίρνει την κεφαλιά, όμως τον Μπαρδάκη να κρατά το "μηδέν" για την εστία του, ως την ανάπαυλα.

Η αρτινή ομάδα μπήκε ιδανικά στην επανάληψη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μανιώτης βρήκε πλάγια τον Μπότσαρη, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα, που έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Παπακίτσος από κοντά έγραψε το 1-1. Ο Διαγόρας, κατάφερε άμεσα να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, καθώς στο 52ο λεπτό, ο Σταυρόπουλος έκανε το γέμισμα στην περιοχή της Αναγέννησης, ο Καπετανάκης πήρε την κεφαλιά, και κρέμασε τον Μπακόλα, γράφοντας το 1-2 για την ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα γκολ, που έμελλε να είναι αυτό που θα κρίνει το ματς. Από το σημείο του δεύτερου γκολ του Διαγόρα και έπειτα, η Αναγέννηση προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, όμως οι τελικές τις προσπάθειες για την κρισιμότητα του αγώνα ήταν πολύ περιορισμένες. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 86ο λεπτό, ώστε να φανεί επιθετικά η "Α", με το σουτ του Ντε Μόρα όμως, από το ύψος της περιοχής να είναι κακό, και να φεύγει ψηλά. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά, κρατώντας με σωστή τακτική τη νίκη, που τους φέρνει σε πολύ πλεονεκτική θέση σε σχέση με την ομάδα της πόλης μας. Φυσικά, είναι πολύ νωρίς για να κριθεί οτιδήποτε, υπάρχει μπροστά πάνω από μισό πρωτάθλημα για την Αναγέννηση, που πρέπει όμως να αλλάξει πράγματα για να μπορεί να ελπίζει σε μια δυναμική επάνοδο, που θα την απομακρύνει από το φάσμα του υποβιβασμού.

Θα ακολουθήσουν δηλώσεις των πρωταγωνιστών, πλούσιο φωτορεποτάζ, καθώς και αργότερα, τα στιγμιότυπα με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού, όπως τις κατέγραψε η κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής: Τζόβας (Ηπείρου)  Βοηθοί: Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας)  Παρατηρητής: Καψάλης (Αιτωλοακαρνανίας)

Γκολ : Παπακίτσος Αλ. 47' / Αποστολόπουλος 7', Καπετανάκης 52'

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Μπόκος (46' Τσελά - 51' λ.τρ. Μυσιούδης), Τσιλιγιάννης, Παπαρούνης (38' λ.τρ. Σχισμένος), Κωστάκης, Γούλας, Μανιώτης, Σκανδάλης, Ντε Μόρα, Μπότσαρης, Παπακίτσος Αλ. (61' Αναστασιάδης)

Διαγόρας Βραχνεϊκων (Σπηλιόπουλος) : Μπαρδάκης, Σταυρόπουλος, Δημόπουλος, Σιδέρης, Καπετανάκης, Σαρρής (31' λ.τρ. Σκεπετάρης), Βλασόπουλος (78' Καραμπούλης), Αποστολόπουλος (87' Παπαδόπουλος), Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος