Ήττα στο Γεντί Κουλέ για τον Καραϊσκάκη

Ήττα εντός προγράμματος για την αρτινή ομάδα, που πλέον στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας παιχνίδι της Δευτέρας (5/2) με τον Παναιγιάλειο, όπου θέλει μόνο νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικό τον αγώνα, καθώς στο 9ο λεπτό, ο Κουτσιανικούλης σέντραρε από τα αριστερά, ο Θεολόγου δεν μπόρεσε με προβολή να κόψει τη μπάλα και ο επερχόμενος Βουό με δυνατό πλασέ στην κίνηση, και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέλκα, κάνοντας το 1-0 στο ντεμπούτο της επιστροφής του στην ομάδα. Η πρώτη φάση για την αρτινή ομάδα ήρθε στο 14’, με κεφαλιά του Μακρή ύστερα από σέντρα, η οποία δεν ανησύχησε τον Στρέζο. Στο 33’ ο ΟΦΗ, που είχε την κατοχή στο α’ μέρος και έλεγχε το παιχνίδι, κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, ο Μάνος με ατομική προσπάθεια και αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Μπεκατώρου, πάσαρε στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Κουτσιανικούλης με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-0. Στο 44’, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Πουρτουλίδης με ωραίο τακουνάκι πέρασε τη μπάλα στον Μάνο, ο οποίος έκανε διαγώνιο σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε δύο περίπου μέτρα δίπλα από την εστία του Μέλκα.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δύο σουτ από τους Μαχαίρα και Μακρή, τα οποία μπλόκαραν εύκολα Μέλκα και Στρέζος αντίστοιχα. Στο 48’, παραλίγο το τρίτο γκολ για τον ΟΦΗ, όταν ο Μάνος μετά από ωραία κίνηση πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Κόλλινς, άλλαξε πορεία και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕ Καραϊσκάκης. Στο 54’ η πρώτη καλή οργανωμένη επιθετική προσπάθεια της αρτινής ομάδας, με τον Κυριάκη να σπάει στον Χούσο, το αδύναμο πλασέ του οποίου όμως κατέληξε άουτ. Στο επόμενο λεπτό, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Μάνο, ο οποίος κατέβασε ωραία τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, όμως το δυνατό του σουτ πέρασε δίπλα από την εστία. Στο 74’, οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, για να πετύχουν κάποιο γκολ και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, δέχτηκαν και τρίτο τέρμα. Από μία λάθος πάσα του Κόλλινς στο χώρο του κέντρου, ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Μάνο που έψαχνε το γκολ στο παιχνίδι, ο οποίος έπειτα από διαδοχικές προσποιήσεις έκανε ωραίο σουτ και σημείωσε το 3-0, μένοντας μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ της Football League με 10 τέρματα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τον Καραϊσκάκη να δέχεται την πρώτη του ήττα με τρία γκολ διαφορά στο πρωτάθλημα της Football League, και να πέφτει στην 10η θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες της αρτινής ομάδας κατέθεσαν ανθοδέσμη στη μνήμη του Ευγένιου Γκέραρντ, ενώ στη συνέχεια ο ΟΦΗ, μέσω του Νίκου Ανδριαδάκη έδωσε ανθοδέσμη στον πρώην παίκτη της ομάδας και νυν του Καραϊσκάκη, Γιώργο Μακρή. Ο Μακρής τιμήθηκε για την προσφορά στον ΟΦΗ του και από τους οργανωμένους φιλάθλους, με μία αναμνηστική μπλούζα.

Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)  Βοηθοί: Koυρέντας (Τρικάλων) - Mαρνέζος (Χανίων)
4ος: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Γκολ: Βουό 9’, Κουτσιανικούλης 33’, Μάνος 74’

Κίτρινες: Μάνος 74’, Κομεσίδης 78’, Βουό 87’

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μονιάκης, Παπαστεριανός (82’ Βαφέας), Πουρτουλίδης (59’ Τοπούζης), Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης, Μάνος (75’ Παπατόλιος), Βουό

Καραιακάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκα, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μπεκατώρος, Χούσος (55’ Κουσίδης), Κόλλινς, Μακρής, Μακρίδης (46’ Ρανγκέλοφ), Κυριάκης, Λουκίνας (66’ Ευαγγέλου)