Ήττα-σοκ για τη Φλωριάδα στο Πέτα

Στο τελευταίο ματς της χρονιάς για αυτούς, οι Φιλέλληνες έριξαν στο καναβάτσο τη Φλωριάδα με 2-1.

Σε ένα παιχνίδι με ενδιαφέρον μόνο για τη Φλωριάδα, που ήθελε να διατηρήσει τη διαφορά της από το Σκουφά, οι Φιλέλληνες προς τιμήν τους, έδωσαν το 100% και κατάφεραν μάλιστα να πάρουν τη μεγάλη νίκη κόντρα στους αντιπάλους τους. Το παιχνίδι διακρίθηκε για τη δύναμή του, και στο 25ο λεπτό ο Αθανασιάδης πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, όταν από πάσα του Ροβίνα, κρέμασε τον Μπακόλα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Παρά τις προσπάθειές τους, οι παίχτες της Φλωριάδας πήγαν στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Φιλέλληνες ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 65ο λεπτό, όταν ο Γρούμπας, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπακόλα, για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέντε λεπτά μετά, μετά από διώξιμο του Γεροδήμου, η μπάλα έφτασε στο Νικοπολίδη που επιχείρησε να τον κρεμάσει, όμως η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, ο Τσιγαρίδας τη σταμάτησε με το χέρι και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μήτσιος για το 2-1. Η Φλωριάδα από εκείνο το σημείο πίεσε ακόμα περισσότερο, όμως έπεσε σε ένα πολύ σταθερό Γεροδήμο, που καθάρισε όλες τις ψηλές μπαλιές. Στο 90ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη φάση για την ισοφάριση, όταν ο Μήτσιος σούταρε από κοντά, όμως ο Γεροδήμος και πάλι έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας το 2-1. Σπουδαία νίκη για τους Φιλέλληνες, που έκλεισαν τη χρονιά με ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, δείγμα της πολύ καλής πορείας τους φέτος.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Λάμπρου Χάρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Γρούμπας, Σερβετάς, Τσιγαρίδας, Κολιός, Δήμος, Αθανασιάδης (90' Ζάμπας), Βάσιος (87' Μπίζας), Γιάννενας (80' Κώστας), Σταμάτης, Ροβίνας

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Νικολαϊσης (70' Μάρκος), Καλαμπούκης (60' Νταλάκας), Βασιλάκης, Πέτσας, Μαργαρίτης, Μπάχα (40' Χρήστου), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μπαλάφας, Αντωνίου