Ήττα με πέναλτι στην Καρδίτσα για τον Καραϊσκάκη

Δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην Καρδίτσα ο Καραϊσκάκης.

Η ΑΣΑ ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού και την πήρε χάρη σε ένα πέναλτι στα πρώτα λεπτά του β' ημίχρονου. Ο Καραϊσκάκης, στο α΄ μέρος ήταν πιο επικίνδυνος επιθετικά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λουκίνα για να προηγηθεί, όμως ο Γκέκας ήταν καθοριστικός στη σημερινή αναμέτρηση, με τον πορτιέρο της Αναγέννησης να τον σταματά, όπως και λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ για την ομάδα του, όπου αποσόβησε την άμεση ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν στο 4ο λεπτό, ο Σουντουρά μέσα από τη μεγάλη περιοχή σούταρε άστοχα, ενώ δέκα λεπτά περίπου αργότερα, ο Μέλκα έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Κονέ. Η πρώτη φάση για τον Καραϊσκάκη ήρθε στο εικοσάλεπτο, όταν από εκτέλεση κόρνερ, του πολύ καλού στα στημένα Μακρίδη, ο Θεολόγου πήρε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει εστία. Λίγα λεπτά αργότερα, η αρτινή ομάδα έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λουκίνας από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκέκα, ο οποίος έσωσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια ο Λουκίνας είχε ακόμα μία άστοχη κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 35’ έπειτα από επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μακρίδη η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, αυτή κάπου άλλαξε πορεία και πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκέκα καταλήγοντας κόρνερ.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση Καρδίτσας που «καιγόταν» για τη νίκη κέρδισε πέναλτι στο 51ο λεπτό, από μαρκάρισμα του Καραγιαννίδη στον Πλαβούκο. Ο Τζέκος από τα 11 βήματα δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν άμεσα, όμως ο Γκέκας απέκρουσε σωτήρια κεφαλιά του Λουκίνα προς τα πίσω, έπειτα από ακόμη ένα φάουλ του Μακρίδη. Στο 80’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Θεοδωράκης μετά από μία κουβέντα που αντάλλαξε με τον διαιτητή. Η αποβολή δεν πτόησε τους παίκτες της ομάδας της Καρδίτσας, οι οποίοι στο 84’ είχαν ευκαιρία με τον Πλαβούκο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από αρκετά πλάγια σούταρε, με τον Μέλκα να αποκρούει με τα πόδια, ενώ στο 89’ ο Παπαευθυμίου είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν, ούτε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τους γηπεδούχους, αν και με παίκτη περισσότερο, γνωρίζοντας την ήττα μετά από 8 αγώνες.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)  Βοηθοί: Λεωνίδας (Τρικάλων) - Κάλλης (Αν. Αττικής)
4ος: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)

Γκολ: Τζέκος (52’)

Κίτρινη: Πλαβούκος, Τζέκος, Κονέ, Κωνσταντινόπουλος / Μακρίδης

Κόκκινη: Θεοδωράκης (80’)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Ρουσσάκης (46’ Βατουσιάδης), Θεοδωράκης, Κωνσταντινόπουλος, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης (66’ λ.τρ. Παπαευθυμίου), Πλαβούκος, Κονέ (64’ Μπούσδρας), Τζέκος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μπεκατώρος (85’ Δημητριάδης), Μακρής, Χούσος, Ψιάνος (60’ Ευαγγέλου), Μακρίδης, Κυριάκης (72’ Ρανγκέλοφ), Λουκίνας