Ήττα με κάτω τα χέρια από την ανώτερη Παναχαϊκή για την Αναγέννηση (pics)

Δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση στην πολύ ανώτερη Παναχαϊκή η Αναγέννηση, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα, με 0-3.

Πολύ υψηλό αποδείχτηκε το εμπόδιο της Παναχαϊκής, για να το υπερβεί η Αναγέννηση, με τους Πατρινούς να φεύγουν από την Άρτα, με μια εύκολη νίκη με 0-3. Οι νικητές είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, δείχνοντας τη διαφορά ποιότητάς τους, και μόνο όταν καθάρισαν την υπόθεση νίκη, κατέβασαν ταχύτητα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν την υπεροχή, όμως πέραν από κάποια ανεκμετάλλευτα κόρνερ δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Στο 11ο λεπτό, και στην πρώτη ουσιαστική της φάση, η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Λιποράσε από αριστερά, ο Μπουρλάκης, ανενόχλητος στόπαρε στο ύψος του πέναλτι, και εκτέλεσε τον Μπαλαούρα, γράφοντας το 0-1. Οι Αχαιοί συνέχισαν να πιέζουν κερδίζοντας συνεχή κόρνερ και στο 21ο λεπτό άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Σμίλτου από κοντά έφυγε λίγο άουτ. Στο 23ο λεπτό, ο Μπαλαούρας απομάκρυνε δύσκολα, σέντρα από αριστερά, για να έρθει το 0-2 στο 29ο λεπτό, όταν ο Μπουρλάκης από σκόρερ έγινε δημιουργός, βρήκε στο χώρο τον Αλεξόπουλο, που πλάσαρε σωστά τον Μπαλαούρα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο 39ο λεπτό, η Παναχαϊκή έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ, όμως ο Μπαλαούρας νίκησε τον Καρακλάιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή. Η "Α" χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42ο λεπτό για να φανεί επιθετικά, με τους Μανιώτη και Αναστασιάδη να συνεργάζονται και το δεύτερο να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος, ήρθε στο 45ο λεπτό, με τον Καρακλάιτς να δοκιμάζει επικίνδυνη σέντρα-σουτ, που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ, μόλις στο 1ο λεπτό, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Κέρι έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 48ο λεπτό, ο Καρακλάιτς έφυγε στον κενό χώρο, όμως ο Μπαλαούρας βγήκε σωτήρια και απομάκρυνε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο νεαρός γκολκίπερ νίκησε για ακόμα μια φορά το Σέρβο εξτρέμ σε κοντινό σουτ. Το ίδιο δε συνέβη και στο 55ο λεπτό, όταν ο Αλεξόπουλος με εξαιρετική προσπάθεια ξέφυγε από δεξιά, και πλάσαρε τον εξερχόμενο Μπαλαούρα, γράφοντας με το δεύτερο τέρμα του στο ματς, το 0-3, και τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στο 58ο λεπτό, ο Λιποράσε απείλησε όμως το σουτ του σταμάτησε στον Μπαλαούρα, ενώ ένα λεπτό μετά, σέντρα-σουτ του Αναστασιάση πέρασε άουτ. Στο 62ο λεπτό, η κεφαλιά του Σχισμένου από φάουλ του Μανιώτη πέρασε άουτ, ενώ στο 65ο λεπτό, νέα τελική για την Αναγέννηση, με τον Μπουρσανίδη να παίρνει την κεφαλιά μετά το φάουλ του Παπαρούνη, με τον Αθανασόπουλο να μπλοκάρει. Στο 70ο λεπτό, η Παναχαϊκή που έριξε ρυθμό απείλησε, όμως η επικίνδυνη σέντρα του Στεργίδη, κόπηκε τελευταία στιγμή, προ του Αλεξόπουλου. Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με την Αναγέννηση να ψάχνει ένα γκολ με γεμίσματα κυρίως, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, και τους φιλοξενούμενους να κάνουν διαχείριση του αποτελέσματος. Πλέον, η Αναγέννηση έχει ρεπό την Κυριακή, και θα έχει χρόνο να προετοιμαστεί κατάλληλα για το κρίσιμο ματς της 16ης αγωνιστικής εκτός έδρας, με τον Παναγρινιακό. Η ομάδα μας μπορεί να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, όμως με 12 παιχνίδια να απομένουν, σε καμία περίπτωση δεν είναι ξεγραμμένη, και με καλά αποτελέσματα κόντρα σε βατούς αντιπάλους θα έχει σοβαρές ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητής: Φίτσας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Κατσαρός (Ευρυτανίας) - Μπύρος (Ευρυτανίας)  Παρατηρητής: Καλφόγλου (Θεσπρωτίας)

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς) : Μπαλαούρας, Χεμπέγια (75' Τσελά), Μπουρσανίδης, Τσιλιγιάννης, Σχισμένος, Γούλας, Παπακίτσος Αλ. (65' Παπαδόπουλος), Μανιώτης, Δημητρέλος, Αναστασιάδης (75' Παπακίτσος Δ.), Κατσιγιάννης (46' Παπαρούνης/88' λ.τρ. Μυσιούδης)

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος) : Αθανασόπουλος, Στεργίδης (83 ' Μαγκάκης), Σμίλτος, Καρπαθάκης, Λιποράσε, Γούλας, Μπουρλάκης, Χαντί (63' Τεγούσης), Αλεξόπουλος, Καρακλάιτς (75' Μικελάτος), Κέρι (83' Κυβελίδης)