Ήττα και τέλος το Κύπελλο για τον Καραϊσκάκη (pics)

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Ξάνθη, κατάφερε να επικρατήσει του Καραϊσκάκη, με 0-2, και να περάσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για τον Καραϊσκάκη, που αντιμετώπιζε την Ξάνθη, για την 3η φάση του Κυπέλλου, μπροστά σε αρκετό κόσμο, σε μια ωραία ατμόσφαιρα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλη μας, που όπως και να το κάνουμε, έχει μια αύρα άκρως ποδοσφαιρική να το ακολουθεί, σε σχέση με το γήπεδο Αγίων Αναργύρων. Η αρτινή ομάδα, αν και μπήκε με πολλή διάθεση στο ματς, δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που χάρη σε δύο γκολ του Ιμπραΐμι (δικαιoλόγησε απόλυτα τα εντυπωσιακά στατιστικά που το συνοδεύουν), στις δύο φάσεις τους στην ουσία, στο πρώτο μέρος, πήραν το προβάδισμα με 0-2, το οποίο και διαχειρίστηκαν χωρίς πρόβλημα στην επανάληψη, που ο Καραϊσκάκης έδειξε εμφανώς κουρασμένος, από την έλλειψη επίσημων αγώνων, παίρνοντας και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης βγήκε ωραία μπροστά, όμως το γύρισμα του Τάμπα πέρασε λίγο ψηλότερα από ότι έπρεπε. Στο 11ο λεπτό, εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μπεκατώρου έφυγε λίγο άουτ, για να ανοίξει το σκορ η Ξάνθη στην πρώτη της φάση, στο 15', με τον Ιμπραΐμι να εκτελεί κόρνερ που κόντραρε, με την μπάλα να επιστρέφει στον ίδιο, που αφού απέφυγε πολύ εύκολα το Σταματή, σούταρε από πλάγια στην κλειστή γωνία, για το 0-1. Στο 23ο λεπτό, ο κορυφαίος του Καραϊσκάκη, Δερμιτζάκης, έκλεψε την μπάλα, όμως ο Ρούνεϊ, που είχε διάθεση όμως δεν είχε σωστές επιλογές, καθυστέρησε χαρακτηριστικά και κόπηκε. Στο 26' η αρτινή ομάδα απείλησε ξανά, με το Ρούνεϊ να κάνει ωραία σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι, τρεις παίκτες να μη συνεννοούνται για το ποιος σκοράρει, ενώ στη συνέχεια, μετά από νέα σέντρα του Ρούνεϊ, ο Φαν Ίπερεν έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 37ο  λεπτό, σε μια απίστευτη φάση, ο Χουάντερσον έκανε τραγικό διώξιμο, πάνω στον Πλατέλλα, όμως τον ψάρεψε στο τετ α τετ και μπλόκαρε. Στο 43ο λεπτό, ήρθε το 0-2, με τον Ιμπραΐμι να παίρνει την μπάλα αριστερά, να προχωρά ανενόχλητος και με σουτ από παρόμοιο σημείο με το πρώτο γκολ, να στέλνει την μπάλα που βρήκε και σε σώματα, στα δίχτυα του Χουάντερσον, που θα μπορούσε να έχει αντιδράσει καλύτερα.

Στην επανάληψη, όσο περνούσε η ώρα, ο Καραϊσκάκης έβγαζε έντονη κούραση, με την Ξάνθη να κρατά με την εμπειρία της χωρίς πρόβλημα το υπέρ της σκορ. Στο 46' ο Θυμιάνης σημάδεψε πολύ ψηλά, ενώ στο 55ο λεπτό, κεφαλιά του Μιχαήλ από φάουλ του Πλατέλλα πέρασε άουτ. Στο 61ο λεπτό, ο Γκινσάρι αστόχησε με αδύναμη κεφαλιά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 81ο λεπτό, αστόχησε και πάλι με σουτ από τα όρια της περιοχής. Ο Καραϊσκάκης που έβρισκε χώρους, τους οποίους όμως αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί, είχε μόλις μία τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, με ένα τραγικό σουτ του Ναζίμ, που κατέληξε πολλά μέτρα άουτ. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς τίποτα αξιοσημείωτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη και να συνεχίζουν στο θεσμό του Κυπέλλου.

Κίτρινες : Μπεκατώρος / Δεληγιαννίδης, Μονρόζ

Γκολ : Ιμπραΐμι 15', 43'

Διαιτητής: Κατοίκος Κωνσταντίνος (Αθηνών)  Βοηθοί: Ισσά Αλέξανδρος (Αθηνών) - Νικολάου Χρήστος (Αθηνών)  4ος: Μαχαίρας Ευστράτιος  Παρατηρητής: Μάνθος Χρυσόστομος (Αχαΐας)

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Φαν Ίπερεν (64' Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Βαφειάδης, Κορέλας, Ρουμπανγκούκα (64' Ναζίμ), Σταματής (89' Καζέλης), Δερμιτζάκης (89' Πάνος), Ρούνεϊ

Ξάνθη (Μονρόι) : Ίτσο, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Θυμιάνης (59' Γκινσάρι), Δεληγιαννίδης (46' Τζανακάκης), Ουνγιαλίδης (46' Φαζός), Μονρόζ, Γκόμεζ, Ιμπραΐμι (90' Διαμαντόπουλος), Πλατέλλας (82' Δημητριάδης), Παπάζογλου