Ήττα για τον Εθνικό κόντρα στον Αμφίλοχο

Ένα κακό τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος, ήταν αρκετό, για να γνωρίσει την ήττα ο Εθνικός Φιλιππιάδας, από τον Αμφίλοχο, με 3-0.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα βαρύ, όπως ήταν αναμενόμενο αγωνιστικό χώρο, λόγω των αντίξοων καιρικών συνθηκών που επικρατούν στη χώρα το τελευταίο διήμερο, και έτσι οι δύο ομάδες δεν απέδωσαν ποδόσφαιρο αξιώσεων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη υποψία ευκαιρίας, με το Μανιώτη να ψάχνει στο 16' κάθετα το Σιδηρόπουλο, όμως το Μανιάτη να βγαίνει γρήγορα και να καθαρίζει τη φάση. Ο Αμφίλοχος απάντησε στο 20', με το Ρεπετσά να παίρνει καρφωτή κεφαλιά, όμως τον Ευθυμιάδη να διώχνει στη γραμμή. Όσες συγκινήσεις δεν είχε προσφέρει το πρώτο μέρος, μέχρι το 38', τις προσέφερε μέσα σε 5 λεπτά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 38', με τον Τόσκα να εκμεταλλεύεται ανισορροπία στην άμυνα του Εθνικού, να αποφεύγει και το Μολώνη και να πλασάρει από πλάγια για το 1-0. Ο Αμφίλοχος κατάφερε έχοντας το μομέντουμ του αγώνα να πετύχει και δεύτερο γκολ, άμεσα, με τον Κοντογιάννη να βγαίνει απέναντι από το Μολώνη, μετά από νέα αδράνεια της άμυνας του Εθνικού, και να τον πλασάρει για το 2-0. Ο Εθνικός είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, στο 42', όταν από μπαλιά του Μανιώτη, ο Λάππας ανατράπηκε κερδίζοντας το πέναλτι, όμως ο Παπαρούνης που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε το Μανιάτη να πραγματοποιεί εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση και να κρατά το "μηδέν" για την εστία του. Σα να μην έφτανε αυτό για τον Εθνικό, ένα λεπτό μετά ήρθε και η "ταφόπλακα" στις όποιες ελπίδες του να γυρίσει το ματς, όταν ο Μολώνης έδιωξε προς τα μέσα διαγώνιο σουτ, η μπάλα στρώθηκε στο Χρηστογιάννη, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 3-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Αμφίλοχο να μη δυσκολεύεται καθόλου να κρατήσει το τρίποντο, και να δημιουργεί και μικροευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ, όπως ένα καλό σουτ του Χρηστογιάννη στο 77ο λεπτό, που σταμάτησε στο Μολώνη. Ο υπολειπόμενος χρόνος κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, με τον Εθνικό να γνωρίζει την ήττα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι, με την ισοπαλία ωστόσο ανάμεσα στη Δόξα Κρανούλας και την ΑΕΠ Καραγιαννίων να είναι θετικό αποτέλεσμα. Την ερχόμενη αγωνιστική, ο Εθνικός υποδέχεται το Σκουφά στο γειτονικό ντέρμπι, σε ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι για τις δύο ομάδες, που θέλουν και οι δύο τη νίκη, με το Σκουφά ειδικά να καταδικάζεται σε ενδεχόμενη ήττα.

Διαιτητής : Τάσης Γιώργος (Ηπείρου)  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης (Άρτας) - Αντωνίου Βασίλης (Ηπείρου)

Αμφίλοχος : Μανιάτης, Ρεπετσάς, Κωστακιώτης, Κοκώνης, Μπεκατώρος, Μαλής, Νικολογιάννης, Καλοκαίρης, Κοντογιάννης, Τόσκα, Χρηστογιάννης

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας) : Μολώνης, Ντανάι, Ευθυμιάδης, Μαλλάτος, Παπαρούνης, Γατσέλος (24' λ.τρ. Ντούσκας), Κούσης, Σιώρος, Σιδηρόπουλος, Μανιώτης, Λάππας