Ισοπαλία σαν… ήττα στη Φιλιππιάδα

Με ισοπαλία, που ήταν σαν... ήττα για τους δύο αντίπαλους, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Φιλιππιάδα.

Εθνικός Φιλιππιάδας και Σκουφάς Κομποτίου, σε ένα βαρύ και κακό αγωνιστικό χώρο, έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί κανέναν από τους δυο συλλόγους, καθώς πασχίζουν για την παραμονή στη Γ' Εθνική. Ο Σκουφάς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν σε σέντρα του Καλπακούλα, ο Σταμούλης με κεφαλιά προς τα πίσω ανάγκασε τον Τσάκαλο σε μία δύσκολη απόκρουση. Στο 14' νέα κεφαλιά του Σταμούλη, από σέντρα του Παππά, όμως και πάλι ο Τσάκαλος ήταν σε ετοιμότητα. Στο 25' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Σιώρο να σεντράρει και τον Λάππα με το κεφάλι να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα και έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Σιδηρόπουλος έκανε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια δεύτερη ο Παπαρούνης, όμως ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Παπαχρήστος. Στο 33' η ομάδα του Εθνικού διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Σιδηρόπουλο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαρούνη από το χώρο του κέντρου. Στο 39' ο Κούσης μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Παπαχρήστο να προβεί σε μία εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Κούσης είχε ακόμα ένα σουτ πριν φύγει το ημίχρονο, το οποίο αυτή τη φορά πέρασε άουτ.

Στο β' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, με τον Μπάφα να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια και με σουτ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 68ο λεπτό, Λάππας και Πέτσας διαπληκτίστηκαν, με τον Λάππα να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα και τον Πέτσα, την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλονται. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες αν και με δέκα παίκτες έκαστος, πάλεψαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη χωρίς όμως τη μεγάλη φάση, με αποτέλεσμα να μείνουν στην ισοπαλία και ο Εθνικός Φιλιππιάδας στους 4 βαθμούς από τη σωτηρία, ενώ ο Σκουφάς στους 10, 6 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Μιχαλάς (Κέρκυρας) - Κακατσίδης (Αιτωλοακαρνανίας)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας): Τσάκαλος, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Μανιώτης, Παπαρούνης, Μαλλάτος (78' Λέντζος), Ντανάι, Κούσης, Σιδηρόπουλος, Σιώρος (82' Καραγκούνης), Λάππας

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος): Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Μπαλωμένος, Ασπροποταμίτης, Πέτσας, Βερλέκης, Παππάς, Μπάφας (85' Κακιώνης), Μπαλαδήμας (55' Τσάκαλος), Σταμούλης (78' Παρράς), Μαγκάκης