Ισοπαλία για την Αναγέννηση κόντρα στην πρωτοπόρο ΑΕΠ Κοζάνης

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, από την ΑΕΠ Καραγιαννίων, η Αναγέννηση έφερε το ματς στα ίσα και πήρε την ισοπαλία με 1-1.

Ένα ματς που μας πήγε αρκετά χρόνια πριν, διεξήχθη σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας, καθώς, κάτι η βαθμολογική σημασία του αγώνα κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα, κάτι ο εξαιρετικός καιρός, οδήγησαν πάρα πολύ κόσμο στο γήπεδο, που γέμισε μετά από χρόνια σε αγώνα της Αναγέννησης τις κερκίδες. Η ΑΕΠ Κοζάνης ωστόσο, αποτελούμενη από έμπειρους παίκτες, με παραστάσεις δεν έδειξε να μπαίνει φοβισμένη στο γήπεδο, πατώντας αντιθέτως καλύτερα στο πρώτο μέρος και φτάνοντας σε κάποιες περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 5ο λεπτό, με τον Εμμανουήλ να μένει μόνος στην περιοχή από στημένη φάση, όμως να κάνει κακό σουτ. Στο 12', νέα φάση για την ΑΕ Ποντίων, με τον Καρακατσάνη να κάνει σουτ μέσα από την περιοχή που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 16ο λεπτό, η ΑΕΠ είχε την καλύτερη της ευκαιρία, με τον Ντινόπουλο στην πλάτη της άμυνας να κάνει διαγώνιο σουτ, που έβγαλε πολύ δύσκολα στη γωνία του ο Μήτσιος. Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΠ απείλησε για ακόμα μια φορά, όταν ο Ντινόπουλος ξέφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, όμως έφυγε πολύ πλάγια, και ο Μήτσιος έδιωξε με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε. Στο 21ο λεπτό η Αναγέννηση φάνηκε πρώτη φορά επιθετικά, με το Μαργαρίτη να σπάει στο Μανιώτη που στόπαρε και σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Η επιθετική πρωτοβουλία των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 31ο λεπτό, όταν ο Πάλλας μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ανατράπηκε από το Χεμπέγια και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, παρά την εξαιρετική εκτίναξη του Μήτσιου που βρήκε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 0-1. Η Αναγέννηση προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να απειλήσει όμως η καλύτερή της φάση ήρθε από σέντρα-σουτ του Χεμπέγια από μακρινή απόσταση, που λίγο έλειψε να κρεμάσει τον Ψαρρά, που έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, στο 53ο λεπτό, με τον Εμμανουήλ να κάνει εξαιρετική ενέργεια και γύρισμα παράλληλα, όμως το Μήτσιο να διώχνει με τα πόδια. Στο 59ο λεπτό, ήρθε η μεγαλύτερη φάση της "Α", όταν ο Μπότσαρης έκανε φοβερή κούρσα και σέντρα από αριστερά, ο Δημήτρης Παπακίτσος εντελώς αφύλαχτος στο πέναλτι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ψαρράς με εξαιρετική εκτίναξη έδιωξε στη γωνία του και κράτησε το 0-1. Στο 64ο λεπτό, ο Νταλάκας επιχείρησε να εκτελέσει απευθείας κόρνερ, όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έφυγε άουτ, για να φτάσουν κοντά στο γκολ τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι, όταν στην κόντρα επίθεση, ο Καρακατσάν έκανε εξαιρετική μπαλιά στο Θεοδουλίδη βγάζοντάς τον τετ α τετ, όμως ο δεύτερος, στο τετ α τετ βιάστηκε να σουτάρει και ο Μήτσιος μπλόκαρε εύκολα. Στο 72ο λεπτό, η αρτινή ομάδα έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Νταλάκας εκτέλεσε κόρνερ, και ο Σχισμένος με εντυπωσιακό άλμα και εξαιρετική κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Ψαρρά, για το τελικό 1-1. Στο 81ο λεπτό, ο Μανιώτης έγινε κάτοχος της μπάλας πέντε μέτρα έξω από την περιοχή μετά από απομάκρυνση αμυντικών, όμως το σουτ του έφυγε ένα μέτρο περίπου πάνω από το δοκάρι, ενώ στην κόντρα, ο Τσικόπουλος έκανε εξαιρετική ενέργεια και γύρισμα που πέρασε από όλους. Στο 83ο λεπτό και στην τελευταία ουσιαστικά φάση του ματς, ο Μπότσαρης ανάμεσα στα σέντερ μπακ μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του έφυγε πάνω από το δοκάρι, με το σκορ να μην αλλάζει στο τελευταίο πεντάλεπτο και στις καθυστερήσεις με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται γκολ και βαθμούς, και την κορυφή να μην αλλάζει καθόλου μετά την ισοπαλία του Αχέρωντα.

Διαιτητής : Ματσούκας Μιχαήλ (Αιτ/νίας)  Βοηθοί : Τσιλίκας Νίκος (Αιτ/νίας) - Γαλανόπουλος Γιώργος (Αιτ/νίας)  Παρατηρητής : Μπαλατσούκας Κων/νος (Θεσπρωτίας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Τσελά, Σχισμένος, Παπαρούνης, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (46' Παπακίτσος Δ.), Κραμπής, Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (63' Νταλάκας), Μπότσαρης (88' Βασιλάκος)

ΑΕΠ Καραγιαννίων (Κατακαλίδης) : Ψαρράς, Ηλίας (71' Σβίρος), Πασχαλίδης, Κοταρίδης, Αμαραντίδης, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος (68' Τσιάρας), Εμμανουήλ (57' Θεοδουλίδης), Πάλλας, Καρακατσάν, Ντινόπουλος (80' Τσικόπουλος)