Ισοπαλία από τα… 11 βήματα

Δύο πέναλτι έκριναν την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΣ Ανέζα και στην ΑΕ Καμπής.

Αν και το παιχνίδι προμηνύονταν ντέρμπι επικράτησε ήρεμο και πολιτισμένο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική των play-off της Β' ΕΠΣ Άρτας άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 16ο λεπτό ο Λάκκας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τοίχος, άλλαξε πορεία και έφτασε στον Cjapi που έκανε το γυριστό σουτ αναγκάζοντας τον Μιχάλη Τσαμπά να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 25' ο νεαρός ταλαντούχος παίκτης της Καμπής απείλησε εκ νέου, όταν σύγκλινε από αριστερά, σούταρε και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία της Ανέζας. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Σιώζος πέρασε ωραία από τα δεξιά και σέντραρε παράλληλα με το τέρμα, με τους αντίπαλους αμυντικούς να προλαβαίνουν τελευταία στιγμή και να διώχνουν σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρα παιχνιδιού ο Ζώης έκανε μακρινή μπαλιά στον Σιώζο, ο οποίος προσπάθησε με το κεφάλι να νικήσει τον Σταμούλη που βγήκε από την εστία του, όμως η κεφαλιά ήταν αδύναμη και πρόλαβαν να απομακρύνουν οι αμυντικοί. Η τελευταία φάση στο α' ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της Καμπής, με τον Μουστακλή στο 41' να βγάζει ωραία κάθετη πάσα για τον Γόγολο, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι σούταρε δυνατά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Τσαμπά, ο οποίος σε αυτή τη φάση στάθηκε τυχερός.

Στην επανάληψη σημειώθηκαν τα δύο τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση, τα οποία προήλθαν και τα δύο από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στο 75' ο Μυτικιώτης ανατράπηκε από τον Θεοδώρου, με τον διαιτητή του αγώνα κ. Καλιακάτσο να υποδεικνύει την παράβαση και να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Παναγιώτης Τσαμπάς ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και πίεσαν για την ισοφάριση βγαίνοντας κερδισμένοι από την επιμονή τους. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Καρράς με κεφαλιά έβγαλε τον Μουστακλή απέναντι από τον Τσαμπά ο οποίος τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ο Γόγολος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 1-1, με το διαιτητή στη συνέχεια να σφυρίζει τη λήξη του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Νικολάου Βαγγέλης

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας): Τσαμπάς Μ., Μυτικιώτης, Ντούλας, Ντιβέρης, Μητσαράς, Σιώζος (75' Κωτσαρίνης), Στεργίου Π., Ζώης, Γεωργίου Ν. (90' Σερδενές), Τσαμπάς Π., Βαρέλης

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος): Σταμούλης, Παππάς (55' Σταμάτης), Λάκκας, Θεοδώρου, Μαγγιώρος, Βλάρας, Παπασπύρου, Γόγολος, Cjapi, Καρράς, Μουστακλής