Η Φιλία νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι

Η Φιλία απάντησε για την ήττα του α' γύρου, φτάνοντας στην νίκη με 3-1 σετ απέναντι στην ομάδα του ΓΣ Άρτας για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΕ Γυναικών, σε αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Άρτας το απόγευμα του Σαββάτου.

Ακολουθεί το ρεπορτάζ του αγώνα από τον ΑΟ Φιλία:

«Στο 1ο σετ η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και έμεινε πίσω στο σκορ με 1-5. Από αυτό το σημείο ανέβασε τον ρυθμό της και πλησίασε τον Γ.Σ Άρτας σε 5-7. Το παιχνίδι κυλούσε πόντο πόντο με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Προς το τέλος του σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ προηγήθηκε με 21- 18, αλλά ο Γ.Σ Άρτας ισοφάρισε σε 22-22 και πέρασε μπροστά με 22-23. Αυτή η άσχημη εξέλιξη δεν πτόησε της αθλήτριες μας, οι οποίες κατάφεραν και κέρδισαν το αγωνιώδες αυτό σετ με 25-23.

Όπως στο 1ο σετ, έτσι και στο 2ο σετ ο Γ.Σ. Άρτας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-6, 4-9 και 10-13. Η ομάδα μας περιόρισε τα λάθη της, βελτίωσε το σερβίς και ισοφάρισε σε 13-13. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν πολύ συναρπαστικό καθώς πήγαινε πόντο πόντο με εκατέρωθεν εναλλαγές στο σκορ. (17-17, 17-19, 21-21, 22-22, 23-23). Τελικά οι αθλήτριες μας ήταν πιο ψύχραιμες και πιο αποφασιστικές και κέρδισαν το 2ο σετ με 26-24, το οποίο αποδείχθηκε πολύ σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα.

Στο 3ο σετ η ομάδα μας μπήκε αγνώριστη στο γήπεδο, κάνοντας πολλά συνεχόμενα λάθη με αποτέλεσμα να χάσει πολύ εύκολα το σετ με 11-25.

Στο 4ο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού η ομάδα μας μπήκε με αποφασιστικότητα και πάθος για να φτάσει στη νίκη. Έτσι προηγήθηκε με 5-2, 8-5 και 12-11. Στη συνέχεια ο Γ.Σ Άρτας ανέβασε την απόδοση του και σε συνδυασμό με τα λάθη του ΑΟ ΦΙΛΙΑ στην υποδοχή και στο τελείωμα των φάσεων πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-15, 14-16 και 16-18. Σε αυτό το σημείο η ομάδα μας ξεκίνησε μια εκπληκτική αντεπίθεση και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση κέρδισε το σετ με 25-20».

Τα σετ (3-1): 25-23, 26-24, 11-25, 25-20