Η Δόξα νικήτρια στο ντέρμπι με τον Αία

Διαβάστε τι έγινε και στα άλλα παιχνίδια των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Σ. ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ - Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ 61-66

Ο Αίας ξεκίνησε καλύτερα στο τοπικό ντέρμπι και με όπλο του τα ριμπάουντ πήρε από νωρίς μία διαφορά 10 πόντων, όμως η Δόξα σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και συνδυασμό με την αποβολή του Παπαμιχαήλ (αντιαθλητικό και τεχνική ποινή) πλησίασε στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 37-31 υπέρ του Αία. Στην γ' περίοδο η Δόξα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο, κυρίως στα ριμπάουντ και στα ποσοστά ευστοχίας της, γύρισε το παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 8 πόντους (51-59). Στα τελευταία λεπτά ο Αίας μείωσε στο τρίποντο, όμως Γάκης και Φορτοτήρας αστόχησαν από τα 6,75, με τη Δόξα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 61-66.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Σακκάς, Φούκας, Φορτοτήρας 13(1), Σμύρης 6, Ζαγαλίκης 5, Παπαμιχαήλ 6, Ζαβερδινός, Γάκης, Ρόβας 8(1), Τσιμούρας, Γκολομάζος 19(1), Ζήκος 4

Δόξα (Κιφοκέρης Ηλ.): Σκούτας, Τσακαλώτος, Γκανιάτσας 9, Λιαροκάπης 4, Μάνθας 4, Βάσιος 7(1), Πετρέκας 12(4), Κολώνας 2, Τσίτσικας, Αναγνώστου 13(1), Γείτονας 8, Μιχάλης 7

Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ - Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ 47-83

Βαριά εντός έδρας ήττα με 36 πόντους διαφορά γνώρισε ο Πύρρος από το IBC, το οποίο μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα έχουν δείξει από νωρίς πως στόχο έχουν να πρωταγωνιστήσουν.

Δεκάλεπτα: 9-29, 21-44, 33-61, 47-84

Πύρρος (Κωσταπαππάς): Σπύρου 8(2), Κωσταπαππάς 9(1), Πέτσας 1, Λάμπρου, Μπαρκλέσης, Μαργώνης 10(1), Αναγνώστου, Μουκάι 5(1), Σκαμαντζούρας 6, Ασσι, Δημητρίου 8

ΣΚ Ιωάννινα (Βλάχος): Κακατσίδης 4(1), Ματσάγγας 4, Κρικώνης 8, Χαντέλης 11, Κρανής 9, Τώνης 3(1), Πρέντζας 3, Μάλλιος 6, Πατραμάνης 2, Χρύσης 14(1), Τσιρώνης 9(1), Δάσκαλος 10(1)

ΘΡΥΛΟΣ - Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ 88-64

Την ήττα από ομάδα των Ιωαννίνων γνώρισε και ο ΒΑΟ στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, ο οποίος ηττήθηκε από τον Θρύλο. Ο ΒΑΟ άντεξε μέχρι το α' ημίχρονο, όπου πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (46-38), όμως ο Θρύλος με ένα επιμέρους σκορ 28-10 στην γ' περίοδο κλείδωσε τη νίκη. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.