«Χ»ωρίς νικητή το τοπικό ντέρμπι

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στη Νίκη Καλαμιάς και στη Φιλοθέη.

Στο σημερινό τοπικό ντέρμπι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Νίκη ήταν επικίνδυνη στις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Καραγιάννη και αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Καλεύρας έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε, με τον Δημήτρη Καραχάλιο να αποκρούει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, μετά από κοινή απόφαση διαιτητή και βοηθού. Στο 22ο λεπτό από νέα εκτέλεση κόρνερ από τον Καραγιάννη, ο Βασιλάκος έκανε ωραίο γυριστό σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Καλαμιάς, με τους αμυντικούς στην συνέχεια να απομακρύνουν. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Άρης Καραχάλιος δοκίμασε από μακριά το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Αθανασίου. Η Φιλοθέη θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 36', αλλά ο Καλεύρας μετά από ωραία μπαλιά του Σπύρου Γιαννούλη, από κοντά έστειλε τη μπάλα με πλασέ ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και αφού απείλησαν στο 49' με ένα μονοκόμματο μακρινό σουτ του Καλεύρα που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι, στο 51' από σέντρα του Βασιλάκου, ο Στέφανος Κατσιγιάννης (φώτο τέρμα δεξιά) με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 67' η Νίκη απείλησε μετά από αρκετή ώρα, με τον Μπακοχρήστο να βρίσκει στην απέναντι πλευρά τον Γκυζέλη, αυτός με τη σειρά του να στρώνει στον Μουζακίτη, ο οποίος όμως για λίγο δεν βρήκε στόχο. Τα τελευταία λεπτά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Φιλοθέη, με τη Νίκη ωστόσο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο τέλος. Στο 73' ο Καλεύρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και απέναντι στον Καραχάλιο, αλλά ο Βασίλης Κατσιγιάννης πρόλαβε να βάλει την κόντρα και στη συνέχεια να απομακρύνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Γιαννούλη, ο Μπασιάκος με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Στο 82' από ωραία συνεργασία ο Γιαννούλης βρήκε ωραία στο δεύτερο δοκάρι τον Καλεύρα αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο, με τον Καραχάλιο να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία. Στο 89' νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Φιλοθέη. Από σέντρα του Βασιλάκου, ο Κατσιγιάννης ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και ουσιαστικά σε κενή εστία πλάσαρε άουτ. Οι γηπεδούχοι όμως θα μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη στο 92ο λεπτό, όταν σε κόντρα επίθεση με τον Μουζακίτη, ο επιθετικός της Νίκης πέρασε κάθετα στον Βασίλη Νταλάκα, όμως ο τελευταίος απέναντι από τον Αθανασίου σούταρε αρκετά άουτ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Τράμπας Θωμάς - Παπανίκος Βαγγέλης

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας): Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Κατσιγιάννης Β., Καραχάλιος Β., Ευθυμίου, Γκυζέλης, Καραχάλιος Αρ., Ζιώγας, Τσουκιάς(58' Νταλάκας Β.), Μπακοχρήστος, Μουζακίτης

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς): Αθανασίου, Ζώης Θ., Διαμάντης, Μπασιάκος, Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος, Γιαννούλης Σ., Καραγιάννης, Ζώης Δ. (68' Μποχώτης), Καλεύρας, Κατσιγιάννης Σ.