Χατ-τρικ ο Νίκαρης, 4-0 ο Αστέρας!

Χατ-τρικ πέτυχε ο νεαρός Χρήστος Νίκαρης στο σημερινό παιχνίδι του Αστέρα με τα Ρακούν στα Ρόκκα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Σακκά να σεντράρει και τον Λάμπρο Σιαφάκα από κοντά να μην μπορεί να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στην εστία, ενώ ούτε ο Καλαντζής λίγο αργότερα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι αφού απάντησαν με ένα σουτ του Γκανιάτσα που μπλόκαρε ο Λιόλιος, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 29ο λεπτό, όταν Ντεκούλης-Σιακούφης-Γκανιάτσας συνδυάστηκαν γρήγορα και όμορφα, ο τελευταίος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Νίκαρης από κοντά με το κεφάλι έκανε το 1-0. Στο 37ο λεπτό ο Αστέρας πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν ο Χριστόφορος Σιαφάκας με ωραία κίνηση ξεμαρκαρίστηκε και πέρασε κάθετα στο Νίκαρη, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα δικά του τέρματα και της ομάδας του.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 49' από σέντρα του Γκανιάτσα, ο Σιαφάκας κοντρόλαρε και με πλασέ έγραψε το 3-0. Στο 73' ο Νίκαρης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, με ωραίο σουτ έξω τη μεγάλη περιοχή, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 4-0. Οι παίκτες των Ρακούν προσπάθησαν με κάποιο γκολ να μειώσουν στο παιχνίδι, όμως τα δυο-τρία μακρινά σουτ που επιχείρησαν βρήκαν σε ετοιμότητα τον Ντέμσια, ενώ και από την πλευρά του ο Αστέρας έχασε κλασσικές ευκαιρίες, κυρίως με τον Παναγιώτη Μπαγεώργα, να πετύχει και άλλα γκολ.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Μήλιος, Ζαρκάδας, Σιακούφης (46' Κρεμίδας), Γκανιάτσας Χ. (59' Τσώλας), Ντεκούλης (75' λ.τρ. Μπαγεώργας), Μάης, Συγίζης, Σιαφάκας Χ. (80' Ευαγγέλου), Νίκαρης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Λιόλιος, Γούσιας, Μερκάι, Ζαχάρης (79' Κατσαρός Μ.), Δήμος, Μακρής, Θαλασσινός, Σακκάς, Σιαφάκας Λ. (60' Μάνδαλος), Τζουβάρας (65' Κατσαρός Α.), Καλαντζής (85' Μαργώνης)