Χάλκινες οι Παγκορασίδες του Γ.Σ. Άρτας

Το 3ο συνεχόμενο χάλκινο μετάλλιο κρέμασαν στο στήθος τους οι Παγκορασίδες του Γ.Σ. Άρτας καθώς επικράτησαν στον μικρό τελικό του Πανηπειρωτικού με 3-1 σετ.

Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Παγκορασίδες του Γ.Σ. Άρτας καθώς νίκησαν στον μικρό τελικό τον Πανηπειρωτικό με 3-1 σετ κρεμώντας στο στήθος τους το 3ο συνεχόμενο μετάλλιο στην ομώνυμη ηλικιακή κατηγορία.

Αναλυτικά το Δελτίο Τύπου της ομάδας:

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα μας κρέμασε στο στήθος της το χάλκινο μετάλλιο, επικρατώντας στον μικρό τελικό του Πανηπειρωτικού με 3-1 σετ. Και βέβαια παραμείναμε «στο ίδιο έργο θεατές» αφού ο Ηρακλής όπως και πέρυσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, νικώντας στον μεγάλο τελικό τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας με 3-0 σετ. Ο Ηρακλής που είναι ο «αυτοκράτορας» στην Δυτική Ελλάδα και ο τίτλος που κατέκτησε είναι ο 5ος συνεχόμενος, ένα ρεκόρ ανεπανάληπτο. (Από την φώτο απουσιάζει η Αμαλία Πορτοβάρα)
Όσο για την ομάδα μας είναι μεγάλη επιτυχία που είμαστε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στα μετάλλια, ενώ έχουμε συμμετοχή σε τέσσερα συνεχόμενα final-four. Αποτελούμε πλέον δύναμη στην Δυτική Ελλάδα, έχουμε κερδίσει με το σπαθί μας την καταξίωση και τον σεβασμό όλων των φιλάθλων, με το πιο σπουδαίο ότι δεν είμαστε ομάδα «κομήτης» αλλά πιστοί και συνεπείς στο δρόμο των επιτυχιών.
Μικρός τελικός
Η ομάδα μας είχε ρυθμό και από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ, προηγούμενη 10-7 και αργότερα 16-12. Με καλό σέρβις, αλλά και πολύ καλή επίθεση αυξήσαμε την διαφορά στους 8 πόντους, προηγούμενοι 21-13. Δεν είχαμε όμως την υπομονή, ο Πανηπειρωτικός άρχισε να ρισκάρει από το σέρβις, αναγκάζοντάς σε λάθη και μείωσε σε 22-17, όταν και ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης πήρε time-out. Συνέστησε ηρεμία στις αθλήτριές μας, υπομονή και παρά την προσπάθεια της Γιαννιώτικης ομάδος πήραμε το σετ 25-20.
Στο 2ο σετ μέχρι τον 10ο πόντο διατηρούσαμε διαφορά 3 πόντων 10-7. Ο Πανηπειρωτικός όμως κατάφερε με όπλο του το πολύ καλό σέρβις, αντίθετα με την ομάδα μας που έχανε το ένα μετά το άλλο και ανέτρεψε την κατάσταση, προηγούμενος μάλιστα 11-16. Η είσοδος στο παιχνίδι της Πορτοβάρα στο σέρβις στην θέση της Σάρκα, άλλαξε την εικόνα μας και με ένα σερί 9-0 προηγηθήκαμε 20-16. Δεν ήταν αρκετό γιατί αρχίσαμε πολλά λάθη κυρίως σε άμυνα, αντίθετα με τις αθλήτριες του Βασίλη Λαγού που «τρώγανε σίδερα» και επήλθε γρήγορα ισοφάρισε 21-21. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με μοιραία την Νταούλια που όχι μόνο κάρφωσε άουτ στο 26-25, αλλά και έχασε το σέρβις και το σετ πήγε στον Πανηπειρωτικό με 26-28 που, ισοφάρισε σε 1-1.
Με την Λαϊνά στο σέρβις προηγηθήκαμε 8-1, αλλά απρόσμενα πάθαμε καθίζηση και το σετ έγινε ντέρμπι με τον Πανηπειρωτικό να μειώνει αρχικά σε 13-11 και να ισοφαρίζει σε 16-16. Μάλιστα το άγχος ήταν τεράστιο, η Γιαννιώτικη ομάδα με απίστευτες άμυνες μας έβαλε δύσκολα και έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του,προηγούμενη 21-23. Μίλησε όμως η αρχηγός μας Θεοδώρα Βαρέλη, με ένα απίστευτο καρφί στην μικρή διαγώνιο, μείωσε σε 22-23, με τα σέρβις της μας έβαλε μπροστά 24-23 και με μπλοκ της Σεντόρη-Σάρκα πήραμε το σετ 25-23, παίρνοντας πάλι πρωτοπορία στα σετ, με 2-1.
Αποφασισμένες οι αθλήτριές μας για την νίκη, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Πανηπειρωτικό στο 4ο σετ. Από την αρχή πήραμε διαφορά 6 πόντων, με την «φιλοξενούμενη» ομάδα να πετά «λευκή πετσέτα» μετά τα μισά του σετ και με 25-17 φτάσαμε στην νίκη με 3-1, μια νίκη που μας έδωσε την τρίτη (3η) θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης παρά την νίκη μας δεν ήταν ευχαριστημένος από την εμφάνιση των αθλητριών μας και είπε: «σήμερα δεν παίξαμε καλά, όμως αυτό που μετράει είναι η νίκη και η τρίτη θέση για 3η συνεχόμενη χρονιά. Μπορούσαμε παραπάνω, αλλά δεν αντέξαμε στην πίεση του Ηρακλή στον ημιτελικό που πραγματικά χάσαμε δύο σετ δικά μας. Αυτά έχει ο Αθλητισμός, συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο final-four και βέβαια πολλά συγχαρητήρια στον Ηρακλή που μόνο με τη φανέλα φοβίζει τις άλλες ομάδες και κερδίζει τρόπαια».