"Χ" στην Κρήτη και "φωτιά" η τελευταία αγωνιστική για τον Καραϊσκάκη!

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχτηκε ο Καραϊσκάκης, και πλέον έρχεται τελευταία αγωνιστική "φωτιά" που θα κρίνει άνοδο σε Super League, Super League 2 αλλά και υποβιβασμούς.

Σημαντικό βαθμό πήρε ο Καραϊσκάκης μέσα στην Κρήτη κόντρα στον Εργοτέλη, και θα παίξει όλη τη χρονιά την τελευταία αγωνιστική κόντρα στα Τρίκαλα εντός έδρας, ελπίζοντας να μην περάσει με "διπλό" ο Ηρακλής από τον Πλατανιά που θέλει κι αυτός νίκη. Η αρτινή ομάδα μπήκε πιο επιθετικά στο ματς, και μόλις στο 2ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Βουκμίροβιτς επιχείρησε πλασαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Καλογεράκης δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα. Για το επόμενο μισάωρο το παιχνίδι δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό, χωρίς να δημιουργούν κάποια σοβαρή φάση. Η πρώτη πολύ καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 28ο λεπτό για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Τζιώρας βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Καλογεράκη όμως να του αρνείται το γκολ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Άλεξιτς είχε μια εκτέλεση φάουλ με την μπάλα όμως να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 43ο λεπτό, η αρτινή ομάδα είχε ακόμα μια φάση με το Ροντρίγκεζ να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Μέλκα, με τον Έφορντ ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα να έχει ίσως τη μόνη αξιόλογη στιγμή του Εργοτέλη, με φάουλ, το οποίο όμως απομάκρυνε ο Μέλκας.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο από ότι στο πρώτο μισό, έχοντας μάλιστα και την πρώτη καλή φάση, στο 54ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιατρούδης σηκώθηκε πιο ψηλά και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όμως ο Τζιώρας που πλάσαρε από καλή θέση, είδε τον Καλογεράκη να το σταματά και αυτή τη φορά, κρατώντας το "μηδέν" για τον Εργοτέλη. Τέσσερα λεπτά μετά, και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, ο φορ του Καραϊσκάκη πήρε το αίμα του πίσω, αφού βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, και αυτή τη φορά "εκτέλεσε" τον Καλογεράκη, σημειώνοντας ένα σημαντικό γκολ, για το 0-1 της αρτινής ομάδας. Ο Εργοτέλης αντέδρασε, και στο 69ο λεπτό, έπειτα από πρώτη επέμβαση του Μέλκα σε γύρισμα στην περιοχή, ο Ροβίθης που είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή, βρέθηκε εκεί που έπρεπε και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1 των γηπεδούχων. Στο 76ο λεπτό, ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Μαζουλουξής δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινή-κόκκινη και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι αν και με παίκτη λιγότερο έγιναν απειλητικοί και μάλιστα πλησίασαν στην ολική ανατροπή στο 81ο λεπτό, με τον ταχύτατο Έφορντ να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μέλκα. Στο 88ο λεπτό, ο Εργοτέλης είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως το ωραίο πλασαριστό σουτ του Τσέλιου έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα. Στις καθυστερήσεις, ο Καραϊσκάκης έχασε και το Ροντρίγκεζ που δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, ξεμένοντας τελείως από στόπερ, και ελπίζει πως για το ματς-τελικό κόντρα στα Τρίκαλα, ο Παντίδος θα έχει επανακάμψει από τον τραυματισμό του.

Το σκορ δεν άλλαξε στις τελευταίες στιγμές του ματς, με τον Καραϊσκάκη να παίρνει ένα βαθμό που ενδεχομένως να αποδειχτεί υπερπολύτιμος, καθώς μπορεί ο Ηρακλής να τον προσπέρασε στη βαθμολογία, όμως την τελευταία αγωνιστική, ο "Γηραιός" θέλει μόνο νίκη σε περίπτωση νίκης του Καραϊσκάκη, ενώ θα έχει αντικειμενικά πιο δύσκολο έργο κόντρα στον Πλατανιά στην Κρήτη, με τους Κρητικούς να παλεύουν για τη δεύτερη θέση και την άνοδο στη Superleague. Αυτό δε σημαίνει πως ο Καραϊσκάκης θα έχει εύκολο έργο, αφού φιλοξενεί τα Τρίκαλα, που καίγονται για βαθμούς, αφού σε ενδεχόμενη ήττα τους και νίκη του Ηροδότου, που αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Λάρισας ο οποίος παίζει με τη σειρά του την άνοδο στη Super League, θα υποβιβαστούν κατηγορία. Πλατανιάς - Ηρακλής, Καραϊσκάκης - Τρίκαλα και Ηρόδοτος - Απόλλων Λάρισας, τρία ματς φωτιά λοιπόν, επεφύλασσε η τελευταία αγωνιστική, καθώς και οι έξι ομάδες θέλουν πολύ τους βαθμούς και κρίνονται οι θέσεις τους την επόμενη σεζόν, με τον Καραϊσκάκη να αναζητά εκδίκηση, για την προ ετών ήττα από τα Τρίκαλα, που του είχε στερήσει την άνοδο τότε στη Football League.

Γκολ : Ροβίθης 69' / Τζιώρας 62'

Διαιτητής : Ντάουλας Φώτης (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί : Πλάκας Χρήστος (Δυτ. Αττικής) - Γουρνιάς Θεόδωρος (Αν. Αττικής)  4ος : Αγγελάκης Αγγελος (Μακεδονίας)

Εργοτέλης (Παπαβασιλείου) : Καλογεράκης, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης (17' λ.τρ. Οικονόμου - 67' λ.τρ. Ροβίθης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους, Τσέλιος, Kουατένγκ (46' Μπουτσάκης), Μανουσάκης, Ιατρούδης, Έφορντ

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Καψάλης, Ροντρίγκεζ, Παναγιώτου, Χούσος (86' Μπαντέ), Ψιάνος, Βουκμίροβιτς (79' Ματθαίου), Τζιώρας, Κάκκο, Aλέξιτς