Φτηνή ήττα για τον Καραϊσκάκη από την ΑΕΚ Β' (pics)

Ενώ δημιούργησε καθαρές φάσεις για γκολ, ένα λάθος στην άμυνα στοίχισε στον Καραϊσκάκη, που ηττήθηκε από την ΑΕΚ Β', με 0-1.

Μια ήττα που τον πηγαίνει πίσω γνώρισε σήμερα ο Καραϊσκάκης από τη δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ, με 0-1. Η αρτινή ομάδα, είχε την κατοχή, δημιούργησε καθαρές φάσεις για γκολ, όμως ήταν αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, σπαταλώντας ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ, ενώ και σε πολλές περιπτώσεις που είχε καθαρές προϋποθέσεις είχε τραγικές επιλογές. Στο τέλος, δε, θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα γκολ, αφού η ΑΕΚ βρήκε στην κόντρα πολλούς χώρους, που δεν τους αξιοποίησε με το Γιούση να είναι επιπόλαιος. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Κορέλας βρέθηκε στην περιοχή και έσπασε στον Πέδρο Ροντρίγκεζ, που σούταρε δυνατά από το πέναλτι, όμως ο Γκίνης έδιωξε σωτήρια. Στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πρώτη φορά επιθετικά, όμως μετά από δύο σουτ που κόντραραν, ο Ρουκουνάκης αστόχησε από μακρινή απόσταση. Στο 30ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έφτασε για δεύτερη φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Ντοναλντόνι ξέφυγε από αριστερά, και έσπασε την μπάλα, στον Πριόνα που είχε προωθηθεί, όμως το πλασέ του τελευταίου από το ύψος της μικρής περιοχής έδιωξε και πάλι δύσκολα με τα πόδια ο Γκίνης. Στο 32ο λεπτό, Η ΑΕΚ είχε την πρώτη τελική στην εστία του Καραϊσκάκη, με το Μουστακόπουλο να σουτάρει από μακριά, όμως το Λάζαρεβς να μπλοκάρει σταθερά στη γωνιά του. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Καραϊσκάκης δοκίμασε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ που δε βρήκαν εστία. Στο 44ο λεπτό, ο Κλιγγόπουλος σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, σε μια πολύ δύσκολη φάση, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, και στο 50ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από σέντρα από αριστερά, ο Πριόνας έκανε κακή εκτίμηση στη μονομαχία με τον Γκολφίνο, που βρήκε μπροστά του την μπάλα στρωμένη, και σκόραρε από τη μικρή περιοχή, για το 0-1. Στο 57ο λεπτό, ο Γκαρσία έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, και ωραίο συρτό γύρισμα, όμως ο Γιούσης από καλή θέση δε βρήκε την μπάλα, που πέρασε παράλληλα με την εστία. Στο 61', ο Γιούσης σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά, ενώ ο Καραϊσκάκης που άργησε να απειλήσει, έχασε τεράστια ευκαιρία, στο 79ο λεπτό, όταν πάτησαν αρκετοί παίκτες του περιοχή, ο Μίλιτς έσπασε ωραία, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στο Ναζίμ, που φάτσα με το τέρμα, έκανε τραγικό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Ο Καραϊσκάκης που ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο, απείλησε ξανά στο 83', με την κεφαλιά του Γαλεάδη, όμως στην περιοχή να είναι αδύναμη και να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκίνη. Στο 85ο λεπτό, οι γηπεδούχοι γέμισαν και πάλι την περιοχή, όμως ο Γαλεάδης δεν έκανε ούτε καλή πάσα ούτε σουτ, και χάθηκε η ευκαιρία. Στο 92ο λεπτό, η ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα, με το Γιούση να τρέχει το γήπεδο, να πατά περιοχή, όμως να μη σπάει την μπάλα και να σουτάρει από πλάγια, πάνω στον Λάζαρεβς, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε νέα κόντρα, ο Γιούσης έφυγε σε κλασικό τετ α τετ, άργησε να εκτελέσει και όταν το έκανε, αφού απέφυγε και το Λάζαρεβς, ο Κλιγγόπουλος σαν τερματοφύλακας έδιωξε στη γραμμή. Η μπάλα στη συνέχεια κατέληξε στον Κοσίδη που πλάσαρε φάτσα με την εστία, όμως σημάδεψε το δοκάρι. Το παιχνίδι έληξε με τους κιτρινόμαυρους νικητές, και τον Καραϊσκάκη να γνωρίζει μια φτηνή ήττα, αφού είχε καθαρές ευκαιρίες να σκοράρει, που τις σπατάλησε με κακά τελειώματα. Στο τέλος του ματς υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες προς το διαιτητή Μπούμπα, με τον αντιπρόεδρο κύριο Μπέκα, μάλιστα, να αποβάλλεται, σε ένα ματς πάντως, που η μόνη απόφαση που θα μπορούσε να κρίνει το παιχνίδι, ανήκει στο δεύτερο βοηθό, στο ακυρωθέν γκολ του Κλιγγόπουλο, που αποτελεί οριακή φάση.

Γκολ : Γκολφίνος 50'

Κίτρινες : Κλιγγόπουλος, Τάμπας, Κορέλας, Νταλακούρας / Γκολφίνος, Ρουκουνάκης, Κορνέζος, Γιούσης

Διαιτητής : Μπούμπας (Ηπείρου)  Βοηθοί : Λιόντος (Ηπείρου) - Διαμάντης (Ηπείρου)  4ος : Κατσικογιάννης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Κωνσταντίνου (Αιτωλοακαρνανίας)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Τάμπας, Κρισμάρεβιτς, Κορέλας (60' Ναζίμ), Ντοναλντόνι, Μίλιτς, Κλιγγόπουλος, Φαν Ίπερεν, Βαφειάδης (60' Νταλακούρας), Πέδρο Ροντρίγκεζ (60' Γαλεάδης)

ΑΕΚ Β' (Οφρυδόπουλος) : Γκίνης, Ραντόνια (90' Σταμούλης), Γιαννούτσος, Λάτσι, Κορνέζος, Μουστακόπουλος, Μιτάι, Ρουκουνάκης (77' Παρράς), Γκολφίνος (70' Κοσίδης), Γιούσης, Γκαρσία (90' Γεωργέας)