Φινάλε για τις Παγκορασίδες της Φιλίας με 1-3

Με ήττα τελείωσε το πρωτάθλημα για τις Παγκορασίδες της Φιλίας, έχοντας ως αντίπαλο τον Ηρακλή Ιωαννίνων(2), πραγματοποιώντας ωστόσο μια πολύ καλή εμφάνιση.

Στο 1ο σετ, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μισά του σετ περίπου( 11-13), αλλά ο Ηρακλής έχοντας την αρχηγό του Αλεξίου στο σέρβις πήρε την απαιτούμενη διαφορά που της εξασφάλισε το σετ με 15-25.

Παρόμοια εικόνα και στο 2ο σετ, με τον Ηρακλή να έχει μέχρι και τον 15ο πόντο το εύθραυστο προβάδισμα των 2 πόντων( 08-10, 09-11). Ωστόσο με ένα σερί αποτελεσματικων σέρβις, σε συνδυασμό με την αναποτελεσματικότητα τη Φιλίας στην επίθεση, κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Αρτινής ομάδας παίρνοντας το σετ με 19-25.

Αλλαγή σκηνικού στο 3ο σετ, με την Φιλία να μπαίνει δυναμικά στο γήπεδο. Η Σαπλαούρα ξεκίνησε στο σέρβις ρισκάροντας και πήρε 4 άσσους δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα. Στη συνέχεια η ομάδα με καλές άμυνες των Οικονόμου και Ζαγαλίκη μπόρεσαν να κρατήσουν σε απόσταση τον Ηρακλή παίρνοντας το σετ με 25-15.

Στο 4ο σετ, ο Ηρακλής με πιεστικό σέρβις, κατάφερε να κυριαρχήσει γρήγορα στο γήπεδο, τελειώνοντας το σετ με 18-25.

Τα σετ: 15-25, 19-25, 25-15, 18-25.

Α.Ο. Φιλία Άρτας: Σαπλαούρα, Σταύρου, Κουτσού, Καλύβα, Οικονόμου, Ζαγαλίκη, Πέτσα, Καραμπίκα, Δήμου.

Ηρακλής Ιωαννίνων (2): Κοσμερή, Μάτση, Μάνου, Μάρκου, Ζωίδη, Δραγατσούλη, Σιακά, Αλεξίου, Μπιζμπίκη.

Διαιτητές: Καραγιάννης Κων/νος, Μπαλτατζή Χριστίνα