Φιλικό «διπλό» με Μιχάλη για τον Καραϊσκάκη

Η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 2-0 του Εθνικού σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα του δεύτερου, χάρη σε δύο γκολ του Άρη Μιχάλη.

O τεχνικός του Καραϊσκάκη, Σάκης Παπαβασιλείου, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που ανήκουν στην ομάδα, εκτός των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων (πλην Μέλκα και Xolani που δοκιμάζεται), θέλοντας να δει σε συνθήκες αγώνα, έστω και σε φιλικό παιχνίδι, το ρόστερ της ομάδας και να αξιολογήσει ποιοι παίκτες μπορούν να σηκώσουν το βάρος της Football League.

Το α' ημίχρονο είχε λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με σημαντικότερη του σουτ του Cjapi στο 20' που σταμάτησε στο δοκάρι του Ραχιώτη. Στην επανάληψη η αρτινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά και στο 48ο λεπτό από σέντρα του Φίλιου, ο Παππάς σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Στο 54' ο Ασπροποταμίτης με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, τροφοδότησε τον Μιχάλη που πλάσαρε τον Βαρέλη για το 0-1. Στην επόμενη φάση όμως ο Βαρέλης απέκρουσε σουτ του Τσάκαλου, ενώ ο αρτινός τερματοφύλακας με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού σταμάτησε από κοντά και τον Άτσκα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φίλιου. Στο 75' ήρθε το 2ο γκολ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσάκαλο να κάνει την ασίστ στον Μιχάλη και αυτός από θέση τετ-α-τετ να σκοράρει και πάλι για την ομάδα του, κάνοντας το 0-2. Η τελευταία φάση του φιλικού άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Ντούσκα να κερδίζει τις κόντρες από τους αντιπάλους του και με ωραίο σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία της αρτινής ομάδας.

Διαιτητής: Καλογέρης  Βοηθοί: Λαζάρου - Κώτση

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας): Βαρέλης, Αντωνιάδης, Ντούσκας, Τσιφλίδης, Ντανάι, Χρήστου, Δημουλάς, Μανιώτης, Λαϊνάς, Cjapi, Παπακίτσος
έπαιξαν και οι: Λέντζος, Βασίλας, Κορέσι, Γιώτης (υπό δοκιμή)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Αβραμίδης, Παπαρούνης, Παπανίκου, Καψάλης, Κόλλινς, Χούσος, Γούλας, Γυφτοκώστας, Ευαγγέλου, Κυριάκης
έπαιξαν και οι: Σιαράβας, Xolani, Ζδράβος, Παππάς, Άτσκα, Φίλιος, Ασπροποταμίτης, Μιχάλης, Γκέκα, Τσάκαλος, Μέλκας, Μπαλαδήμας, Μήτσιος, Μαργώνης