Φιλική νίκη της Εθνικής Κ17 επί της Κύπρου

Με 2-0 επιβλήθηκε η Εθνική Ελλάδος Κ17 επί της αντίστοιχης της Κύπρου.

Όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, όσοι βρέθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων, όπου και διεξήχθη φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στις Εθνικές ομάδες Κ17 Ελλάδας και Κύπρου. Προηγήθηκαν του παιχνιδιού οι καθιερωμένες βραβεύσεις, με τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Άρτας Θανάση Τρομπούκη να βραβεύει τον αρχηγό αποστολής της Κύπρου, κύριο Μιχάλη Χριστοφή. Αντίστοιχα, ο Δήμαρχος Αρταίων Χρήστος Τσιρογιάννης, βράβευσε με τη σειρά του, τόσο τον κύριο Χριστοφή, όπως και τον αρχηγό της Ελληνικής αποστολής κύριο Κώστα Βρακά (Πρόεδρος ΕΠΣ Ηπείρου), καθώς και τον μεγαλομέτοχο του Καραϊσκάκη Οδυσσέα Δράκο, για την προσφορά του στο αρτινό ποδόσφαιρο. Την παράσταση και τα βλέμματα έκλεψαν δύο πρώην παίκτες που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία με την καριέρα τους, ο Πρωταθλητής Ευρώπης το 2004 Ζήσης Βρύζας, ο οποίος είναι Τεχνικός Διευθυντής των Εθνικών ομάδων της Ελλάδας, καθώς και ο Γιαννάκης Οκκάς, που είναι πλέον προπονητής της Κύπρου Κ17.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ελλάδα απείλησε πρώτη στο 13ο λεπτό, όταν ο Σάνι σέντραρε και ο Τζόλης σούταρε, για να διώξει σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Ανδρέου. Δύο λεπτά μετά, οι Κύπριοι απάντησαν, με το Χριστοδούλου να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια. Στο 20' ο Σουρλής άγγιξε το 1-0 για τη "γαλανόλευκη", όμως το πλασέ που επιχείρησε έπειτα από κάθετη πάσα, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά, ο Χριστοδούλου απείλησε εκ νέου για την Κύπρο, με τον Καραργύρη να μπλοκάρει. Το 1-0 τελικά για την Ελλάδα ήρθε στο 43ο λεπτό, με τον Ντότη να εκτελεί φάουλ, και τον Παυλίδη να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χατζηγαβριήλ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Γεωργαλλίδης σούταρε δυνατά, ο Καραργύρης απόκρουσε ασθενώς, όμως ο Καλογήρου που πήρε το ριμπάουντ δε σκόραρε, πετυχαίνοντας τον Έλληνα τερματοφύλακα που ήταν στο έδαφος, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος, οι πολλές αλλαγές αναμενόμενα έριξαν το ρυθμό, με την Κύπρο να απειλεί πρώτη στο 49ο λεπτό, όταν ο Γεωργαλλίδης δεν μπόρεσε να μπει στη φάση έπειτα από παράλληλη σέντρα, για να κλειδώσει τη νίκη δύο λεπτά μετά για την Ελλάδα, ο Καραμπέρης, με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τσάβου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Ο Τσάβος είχε την ευκαιρία να χριστεί και ο ίδιος σκόρερ, όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε στο 57ο λεπτό, έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, στην ουσιαστικά, τελευταία αξιόλογη φάση του ματς.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπαδημητρίου Δονάτος - Μάνος Δημήτρης  4ος : Κωστούλας Αριστοτέλης

Ελλάδα Κ17 (Κεχαγιάς) : Καραργύρης, Τσάβος (58’ Μανίσογλου), Ασλανίδης, Τζόλης (58’ Λέκκας), Καραμπέρης, Σουρλής (83’ Μιχόπουλος), Ντότης (58’ Γρόσδης), Αβεντισιάν (83’ Λαζαρίδης), Παυλίδης (83’ Παναγιώτου), Σάνι (67’ Νιάρχος), Σιατούνης (67’ Ανθουλάκης)

Κύπρος Κ17 (Οκκάς) : Χατζηγαβριήλ, Πιτσιλλίδη (Ν. Κωνσταντίνου), Χαραλάμπους, Στ. Ανδρέου, Η. Χριστοδούλου (68’ Ε. Αντωνίου), Καλογήρου (68’ Σατσιάς), Ε. Ανδρέου, Μελαναρκίτης (68’ Κουμπαρή), Βενιζέλο (68’ Χατζηγιάννης), Γεωργαλλίδη, Στ. Γαβριήλ