Εύκολο "διπλό" στην Ανέζα για τη Φλωριάδα

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η πρωτοπόρος Φλωριάδα πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Ανέζας, με 0-3.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Ανέζας, η Φλωριάδα επικρατώντας με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο ματς, και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13ο λεπτό, όταν ο Αποστόλου βρήκε με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας το Μήτσιο, κι αυτός τσίμπησε έξυπνα την μπάλα με το μυτάκι, νικώντας τον Τσαμπά για το 0-1. Στη συνέχεια, οι νικητές ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, φτάνοντας μια ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 17', με τον Αντωνίου να γυρίζει την μπάλα, τον Κατσαρό να πλασάρει στην κίνηση, όμως τον Τσαμπά να κάνει εξαιρετική επέμβαση και με τη βοήθεια του δοκαριού να διώχνει σε κόρνερ. Το 0-2, ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν από κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Κακάβας με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Τσαμπά. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και για τρίτο γκολ, και στο 25ο λεπτό, από νέο κόρνερ του Μαργαρίτη, αυτή τη φορά ο Σπύρου, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια στημένα ενός από τους ελάχιστους διακριθέντες, του Κοτρότσιου, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 31', Σπύρου και Κατσαρός έπαιξαν πολύ ωραία το ένα-δύο, με τον πρώτο να σπάει στον αμαρκάριστο Μήτσιο, με το πλασέ του τελευταίου να κοντράρει πριν βρει εστία. Ο ΠΑΣ έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 41ο λεπτό, όταν ο Μυτικιώτης δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Τσίρο.

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωτοπόροι τελείωσαν το ματς νωρίς νωρίς, όταν από νέο κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα, ο Λύτος κοντρόλαρε ολομόναχος αλλά προσπάθησε να "σκοτώσει" τον αντίπαλο, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα όμως έφτασε στον Κακάβα, που κοντρόλαρε ψύχραιμα κα έγραψε το τελικό 0-3, με το δεύτερο τέρμα του. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή φάση να μειώσουν, όταν από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Κοτρότσιου, ο Παπαγεωργίου προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπακόλα, που κατάλαβε την πρόθεσή του και κράτησε το "μηδέν". Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους είχαν δύο καλές φάσεις με κεφαλιές των Μήτσιου και Μανιφάβα, με το σκορ όμως να μην αλλάζει.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Βασίλα Φωτεινή - Θεοδωρακόπουλος X.

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς Μ., Μυτικιώτης, Ρούμπος, Ντούλας, Μπαλάγκας (54' Ιωάννου), Ζώης (56' Παπαγεωργίου), Μητσαράς (78' Κατσινίκας), Σιώζος, Τσαμπάς Π., Κοτρότσιος, Παππάς

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Αντωνίου (80' Μανιφάβας), Κακάβας (70' Καλαμπούκης), Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (63' Γκαναβίας), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου