Εύκολη νίκη για τη Φλωριάδα που αύξησε κι άλλο τη διαφορά

Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στη Νίκη Καλαμιάς η Φλωριάδα, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 3-0.

Επέστρεψε στις επιβλητικές εμφανίσεις η Φλωριάδα, που δε δυσκολεύτηκε στην έδρα της να υποχρεώσει σε ήττα τη Νίκη Καλαμιάς με 3-0, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά της από τις ομάδες που ακολουθούν, αφού Μέλισσα και Ξηροβούνι έχασαν βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στο γήπεδο και απώλεσαν σωρεία ευκαιριών πριν φτάσουν στο γκολ. Στο 6ο λεπτό, ο Κακάβας επωφελήθηκε από εκτέλεση κόρνερ, όμως το πλασέ του από κοντά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Λαζανάς. Λίγο αργότερα, ο Μήτσιος βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Νίκης, τον απέφυγε με προσποίηση, όμως άργησε να πλασάρει και έχασε το κοντρόλ και τη μεγάλη ευκαιρία. Ένα λεπτό μετά, από κόρνερ, ο Βασιλάκης μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν από τη μεριά τους απειλητικοί, στο 15', με το Μουζακίτη να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας, όμως να χάνει το κοντρόλ, και την ευκαιρία να πλασάρει τον Μπακόλα. Η Φλωριάδα συνέχισε να επιτίθεται και στο 20' νέο σουτ του Μήτσιου έφυγε άουτ. Στο 23' από ωραία ανάπτυξη και σέντρα του Αποστόλου, ο Σπύρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στη μεγαλύτερη ευκαιρία πριν το γκολ, στο 25', Κατσαρός, Σπύρου και Αποστόλου άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο τελευταίος σέντραρε όμως ο Αντωνίου που πάτησε περιοχή, με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, στο 28' ήρθε το 1-0, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μαργαρίτη, ο Κακάβας με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία του Λαζανά. Το δεύτερο γκολ ήρθε άμεσα για τους νικητές, όταν σε μια άριστα εκδηλωμένη κόντρα επίθεση, ο Αντωνίου γύρισε άψογα στο Μαργαρίτη, που απέναντι από το Λαζανά, τον απέφυγε και έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν κάπως νωθρά και η Νίκη πλησίασε στο γκολ, στο 49', όταν ο Σιαπλαούρας σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η φάση αυτή ξύπνησε τους γηπεδούχους που ανέβασαν την απόδοσή τους, και στο 60' απείλησαν όταν από γύρισμα του Σπύρου, ο Μήτσιος σούταρε δυνατά, όμως ο Λαζανάς μπλόκαρε δύσκολα, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Λύτος μόνος στο δεύτερο δοκάρι από σέντρα του Κατσαρού έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Μήτσιος σκόραρε στο 68ο λεπτό από ωραία σέντρα του Καλαμπούκη, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, για να πετύχει τελικά το γκολ που έψαχνε στο 79', όταν στην κόντρα ο Αντωνίου του γύρισε την μπάλα, και απέναντι από το Λαζανά, αυτός δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 3-0. Στο 81' ο Βασιλάκης είχε ένα καλό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Κολιούλης με εξαιρετική πάσα με τη μία έκοψε την άμυνα της Νίκης στα δύο, βγάζοντας τους Αντωνίου και Σπύρου μόνους με το Λαζανά με τον πρώτο όμως να χάνει το κοντρόλ και την μπάλα να φτάνει στον γκολκίπερ της Νίκης, με το 3-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Καραγιάννης Θοδωρής

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου (71' Γκαναβίας), Καλαμπούκης (85' Καραδήμας), Κακάβας (76' Κολιούλης), Λύτος, Βασιλάκης, Σπύρου, Κατσαρός, Μήτσιος (81' Μανιφάβας), Μαργαρίτης, Αντωνίου

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Λαζανάς, Τζώρας, Ευθυμίου, Νταλάκας (69' Ντάλιας), Κατσιγιάννης, Καραχάλιος, Μπακοχρήστος (81' Τσιτσώρης), Σιαπλαούρας, Μουζακίτης, Ζιώγας, Ζαρκάδας (74' Νάστος)