Εξαιρετικό ποδόσφαιρο από τον Καραϊσκάκη, 3-0 την Κέρκυρα!

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ο Καραϊσκάκης υπέταξε χωρίς πρόβλημα την Κέρκυρα, με 3-0.

Εντυπωσιακός ήταν μετά τις διακοπές των εορτών ο Καραϊσκάκης, που απέδωσε θαυμάσιο ποδόσφαιρο, και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην ουραγό Κέρκυρα, επικρατώντας με 3-0. Οι νικητές απειλήθηκαν ελάχιστα από τους φιλοξενούμενους, ενώ το εύρος το σκορ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μικρό, με βάση τις ευκαιρίες που απώλεσαν οι παίκτες του Καραϊσκάκη. Η αρτινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 8ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, όταν έπειτα από σέντρα του Καψάλη στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσούτσης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Παγκράτη. Ένα λεπτό αργότερα, η Κέρκυρα απάντησε στις ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση, με το Μίσκου να σουτάρει διαγώνια, και την μπάλα, αφού άλλαξε και κάπου πορεία, να φεύγει δίπλα από την εστία του Μέλκα. Ο Καραϊσκάκης στο 10ο λεπτό είχε νέα καλή στιγμή, σε ένα γεμάτο τρίλεπτο, όταν ο Αλμπάνης σούταρε στην κίνηση από πλάγια, όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας. Ο ταχύτατος Αλμπάνης στο 13ο λεπτό, είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν μπήκε και πάλι από τα δεξιά στην περιοχή, δοκίμασε νέο διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη, αφού σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Παγκράτη. Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, και στο 15ο λεπτό, ο Μέτσε μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να περνά εκτός. Στο 19' ο Τσούτσης με ωραία ενέργεια ξέφυγε από δύο αντιπάλους, όμως απέναντι από τον Παγκράτη κλείστηκε και γύρισε εκεί που δε βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του. Η πίεση του Καραϊσκάκη απέδωσε καρπούς στο 26ο λεπτό, όταν ο Αλμπάνης για ακόμα μια φάση ταλαιπώρησε τον προσωπικό του αντίπαλο, και αφού ξέφυγε, έκανε το γύρισμα στο Χατζηστραβό που με πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα, έγραψε το 1-0, ενώ με αυτό το γκολ έφτασε στα 6. Στο 36ο λεπτό, ο δραστήριος, σήμερα, Τσούτσης βρήκε με εξαιρετική μεγάλη μπαλιά τον Αλμπάνη στην περιοχή, εκείνος επιχείρησε να κρεμάσει τον Παγκράτη, όμως σωτήρια, αμυνόμενος των φιλοξενούμενων με το κεφάλι, παραχώρησε κόρνερ. Τρία λεπτά, αργότερα, ο Καραϊσκάκης που συνέχισε να ψάχνει και δεύτερο γκολ, είχε νέα καλή στιγμή, με τον Ψιάνο να σουτάρει έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 40ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι, όταν από σέντρα του Καψάλη, ο Τσούτσης πήρε την καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παγκράτη. Ο Τσούτσης που έψαξε το γκολ, έφυγε στο 43' στην πλάτη της άμυνας, όμως υπό την πίεση του προσωπικού του αντιπάλου πλάσαρε στον Παγκράτη. Ο γκολκίπερ της Κέρκυρας κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, σταματώντας το πλασέ του Παναγιώτου, με τον Καραϊσκάκη να είναι μεν καταιγιστικός, όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το φτωχό 1-0.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε φουριόζος, όπως τελείωσε και το πρώτο μέρος, με μεγαλύτερη όμως αποτελεσματικότητα αφού στην πρώτη του φάση ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, ο Αλμπάνης σέντραρε από δεξιά, και ο Τσούτσης, βρήκε το γκολ που επιζητούσε στο ματς, με καρφωτή κεφαλιά, γράφοντας το 2-0 και δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Καραϊσκάκης δεν έριξε το ρυθμό του και τελείωσε το ματς στο 56ο λεπτό, όταν ο Κυβελίδης έβγαλε τον Αλμπάνη φάτσα με τον Παγκράτη που το νίκησε, η μπάλα έφτασε στον Παναγιώτου που βρήκε με τη σειρά του το Χατζηστραβό, και εκείνος με δυνατό σουτ, σημείωσε το 3-0, φτάνοντας με αυτό το τέρμα τα 7 και πιάνοντας το Λουκίνα στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς της Superleague 2. Η αρτινή ομάδα ήταν συνεχώς στην επίθεση και στο 66ο λεπτό, ο Κυβελίδης μόνος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, σημάδεψε με κεφαλιά τον Παγκράτη. Ο φορ του Καραϊσκάκη ένα λεπτό μετά, από το ύψος της περιοχής, και έπειτα από γύρισμα του Καψάλη σημάδεψε ψηλά, ενώ και στο 69ο λεπτό είχε ακόμα μια καλή στιγμή να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς της αναμέτρησης, όμως έπειτα από γύρισμα του Χατζηστραβού, είδε και πάλι τον Παγκράτη να το νικά. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, με τον Νταλακούρα να έχει την τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, στο 86ο λεπτό, με ένα σουτ από καλή θέση, που εξουδετέρωσε χωρίς πρόβλημα, ο κορυφαίος της Κέρκυρας, Παγκράτης, και το 3-0 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Ρούσσου.

Γκολ : Χατζηστραβός 26', 56', Τσούτσης 46'

Κίτρινες : Παναγιώτου / Πέδρο, Τσάνης

Διαιτητής: Ρούσσος Θανάσης (Κορινθίας)  Βοηθοί: Πήττας Άγγελος (Ηλείας) - Καραλής Γιάννης (Ηλείας)  4ος: Ματσούκας Μιχάλης (Αιτωλοακαρνανίας)  Παρατηρητής: Μάνθος Χρυσόστομος (Αχαΐας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Καψάλης, Καραγιαννίδης, Βλάχος, Παναγιώτου, Μέτσε, Ψιάνος (73' Νταλακούρας), Χατζηστραβός, Αλμπάνης (82' Γυφτοκώστας), Τσούτσης (67' Τερεζίου), Κυβελίδης

Κέρκυρα (Θεοδοσιάδης) : Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Ζερβόπουλος, Παναγιωτίδης, Γκίτσης (77' Μπαμιόγλου), Ντε Νικολό (46' Νικολούδης), Πέδρο (70' Γκασίδης), Λεπενιώτης, Μίσκου, Γεωργακόπουλος