Έσπασε το ρόδι κόντρα στη Νέα Σελεύκεια η ΑΕ Ξηροβουνίου (pics)

Δείχνοντας σοβαρή μετά το πρώτο 20λεπτο, η ΑΕΞ επικράτησε με 3-0 της αναποτελεσματικής Νεάς Σελεύκειας και έκανε την πρώτη της νίκη στα μπαράζ ανόδου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς, ψάχνοντας τα πατήματά τους και είχαν από μία καλή στιγμή με τους Γιαννάκο και Γρηγορίου, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στη συνέχεια, η Νέα Σελεύκεια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 11ο λεπτό, μετά από συνεχόμενα κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο Σούφη, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε, με τον Παπαχαρίση να διώχνει σε κόρνερ. Ο Τσόλης προσπάθησε στην κόντρα στο 13ο λεπτό, να φτάσει σε μια τελική με ατομική ενέργεια, όμως ανακόπηκε, για να χάσει σπουδαία ευκαιρία η Νέα Σελεύκεια στο 15ο λεπτό, όταν ο Γόγολος βγήκε σε τετ α τετ, όμως ο Παπαχαρίσης το νίκησε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Β. Βάσιος σούταρε έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 20ο λεπτό άγγιξαν το γκολ, όταν ο Γιαννάκος έκανε την ενέργεια από δεξιά, πλάσαρε τον εξερχόμενο Παπαχαρίση, όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι και άουτ. Η ΑΕ Ξηροβουνίου ανέβασε την απόδοσή της, και ευτύχησε στο 32ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κάθετη πάσα του Ασπροποταμίτη, ο Γρηγορίου πετάχτηκε και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 37ο λεπτό, η ΑΕΞ έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως ο Τσόλης σε κλασικό τετ α τετ, πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βενέτη. Ότι δε συνέβη σε αυτή τη φάση, συνέβη τέσσερα λεπτά μετά, στο 41ο λεπτό, όταν από λάθος γύρισμα, ο Τσαρακλημάνης πίεσε το Βενέτη, που δεν μπορούσε να πιάσει την μπάλα έξω από την περιοχή, του πήρε την κεφαλιά, και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Η Νέα Σελεύκεια έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ, στο 45ο λεπτό, όμως ο Παπαχαρίσης νίκησε σε τετ α τετ το Βασιλείου, με τα πόδια, κρατώντας το "μηδέν".

Στο δεύτερο μέρος, μετά από δύο μικροφάσεις, η ΑΕΞ κλείδωσε τη νίκη της, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σπάσιμο του Τσαρακλημάνη στο Χ. Κίτσιο, εκείνος έκανε το γύρισμα, και ο Μήτσος πλάσαρε στην κίνηση, νικώντας το Βενέτη, που βρήκε λίγο την μπάλα, αλλά δεν αποσόβησε το 3-0. Χωρίς άγχος πλέον η ΑΕΞ έψαξε ακόμα ένα γκολ, με το Δήμο, στο 67ο λεπτό να κάνει ωραία προσπάθεια και αριστερό σουτ του έφυγε άουτ. Στο 70ο λεπτό, ο Κίτσιος έσωσε σωτήρια, ανακόπτοντας το Σούφη προ του Παπαχαρίση, ενώ ο Σούφης είχε νέα φάση για γκολ στο 75ο λεπτό, όταν πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βασιλείου, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 86ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια καλή φάση στο ματς, με το Σούφη και πάλι από καλή θέση να εκτελεί, όμως τον Παπαχαρίση να αντιδρά και πάλι σωστά. Το ματς έληξε με την ΑΕΞ να επιδεικνύει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από τη Νέα Σελεύκεια που απώλεσε αρκετές ευκαιρίες και την αρτινή ομάδα να παίρνει το πρώτο της τρίποντο στη διαδικασία των μπαράζ.

Διαιτητής: Νίτσας (Λάρισας)  Βοηθοί: Γιοβάνης (Καρδίτσας) - Καλογριανίτης (Καρδίτσας)  Παρατηρητής: Μπίττας (Ηπείρου)

AE Ξηροβουνίου (Παππάς Β.) : Παπαχαρίσης, Κίτσιος Χ., Γρύλλης, Κίτσιος Γ., Θεοδωρής, Γρηγορίου, Τσόλης (46' Μήτσος), Ασπροποταμίτης, Τσαρακλημάνης (78' Μπατίλας), Δήμος (83' Καραμούτσος), Παππάς (78' Στράτος)

ΑΕ Νέας Σελεύκειας (Καρύδης): Βενέτης, Μήτσης, Βάσιος Α., Βάσιος Β., Γούσης (46' Κατσέλης), Μάτζας, Γιαννάκος (83' Καντρης), Σούφης, Βασιλείου, Γαλάνης, Γόγολος