Έσπασαν το ρόδι οι Γυναίκες του Γ.Σ. Άρτας

Την 1η τους νίκη στα play-off ανόδου κατάφερε ο Γ.Σ. Άρτας, επικρατώντας της Φ.Ε.Ι. με 3-1 σετ.

Την πρώτη τους νίκη σημείωσαν οι Γυναίκες του Γ.Σ. Άρτας, κερδίζοντας τη ρεβάνς από τη Φ.Ε.Ι. με 3-1 σετ στο Δ.Α.Κ. Άρτας.

Ακολουθεί Δελτίο Τύπου της ομάδας:

''Σπάσαμε το ρόδι στα play-off επικρατώντας της Φ.Ε. Ιωαννίνων με 3-1 σετ, αποδίδοντας για τουλάχιστον δύο σετ πολύ καλό Βόλεϊ, αποζημιώνοντας τους φιλάθλους μας που παρακολούθησαν το παιχνίδι. Ταυτόχρονα με την νίκη μας ανεβήκαμε στην 3η θέση της βαθμολογίας των play-off, μια βαθμολογία που μπορείτε να την δείτε στην αντίστοιχη ενότητα. Ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης στηρίχθηκε σε οκτώ (8) αθλήτριες, τις υπόλοιπες τις απέκλεισε λόγω αγώνα των Παγκορασίδων με τις Ελπίδες Λευκάδας και σε γενικές γραμμές έμεινε ευχαριστημένος από την εμφάνιση λέγοντας χαρακτηριστικά «πήραμε την νίκη γιατί κάνανε τα ουσιώδη, μαζέψαμε σκουπίδια, τελειώσανε και τα 4άρια πολλές χαλασμένες μπάλες.  Σε συνδυασμό με τον 1ο χρόνο μας που πήγε θαυμάσια έχω κάθε λόγο να χαμογελώ και το τονίζω για πολλοστή φορά έχουμε μεγάλες δυνατότητες σαν ομάδα, όμως μας λείπει η συγκέντρωση και αδικούμε τους εαυτούς μας».
Τα σετ: 18-25, 25-12, 25-13, 25-20
Αναλυτικά το παιχνίδι
Στο 1ο σετ και μέχρι τον 8ο πόντο συμβαδίζαμε συνεχώς με την Φ.Ε.Ι. Ένα επιθετικό ξέσπασμα στηριζόμενο σε πρώτους χρόνου με Καραβάτσιου, Ρίζου έδωσε διαφορά 3 πόντων στην ομάδα μας 11-8, διαφορά που διατηρήθηκε έως τα μισά του σετ 15-12. Η Φ.Ε. Ιωαννίνων με την Σεβαστιάδου πρωταγωνίστρια σε επίθεση και σέρβις έτρεξε ένα σερί 7-0 και  προηγήθηκε 15-19. Η ομάδα μας με πολλά κενά στην άμυνα, δεν μπόρεσε να φτάσει την Φ.Ε.Ι. που πήρε το 1ο σετ με 18-25.
Οι φωνές του προπονητή μας για έλλειψη συγκέντρωσης, αλλά και η αλλαγή της αρχηγού μας Πραμαγκιούλη που δεν  ήταν σε καλή μέρα με την Κιτσοπάνου αλλάξανε την εικόνα μας, που μεταμορφωθήκαμε.
Μάλιστα προηγηθήκαμε 13-0!!! περιορίζοντας την Γιαννιώτικη ομάδα σε παθητικό ρόλο, με την άμυνά μας πλέον να κάνει τα αυτονόητα, δίνοντας την ευκαιρία στην επίθεση να κάνει ότι θέλει. Η Φ.Ε.Ι. με το σέρβις κυρίως κατάφερε να μαζέψει την διαφορά, μειώνοντας σε 25-12 που, έληξε το σετ.
Στο 3ο σετ η καταπληκτική μας εμφάνιση συνεχίστηκε και με ελάχιστα λάθη επιβάλλαμε πλήρως το ρυθμό μας και εξίσου εύκολα το κατακτήσαμε 25-13, προηγούμενη 2-1. Η διακύμανση ήταν 5-0, 13-5, 18-7, 25-13.
Στο 4ο σετ η Φ.Ε.Ι. προσπάθησε για την ανατροπή και παίχτηκαν φάσεις πολύ υψηλού επιπέδου. Μέχρι τον 7ο πόντο είχαμε απόλυτη ισορροπία 7-7. Η Φ.Ε.Ι. με την Πάνο κατάφερε να ξεφύγει 8-10, με τον προπονητή μας να περνά στο παιχνίδι την Πραμαγκιούλη στη θέση της Κιτσοπάνου που έδειχνε κουρασμένη. Έδεσε η άμυνά μας , βγάλαμε υποδοχή και γρήγορα πήραμε κεφάλι στο σκορ  11-10. Ήταν το σημείο που τρέξαμε ένα σερί 10-2 και προηγηθήκαμε 18-12, όταν και ο κ. Καλογήρου πήρε το 2ο του time-out. Και ενώ όλοι περιμέναμε ότι η Φ.Ε.Ι. θα πετάξει λευκή πετσέτα έγινε το αντίθετο. Χάλασε η υποδοχή μας, οι επιθέσεις ήταν κακές και με σερί 8-0 η Φ.Ε.Ι. πέρασε μπροστά 18-20. Ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης με συνεχόμενα time-out έκοψε το ρυθμό της Γιαννιώτικης ομάδος και με την Μπίκα όχι μόνο ισοφαρίσαμε 20-20, αλλά με φρενήρη ρυθμό πήραμε το σετ 25-20 και το παιχνίδι με 3-1.
Η Νεφέλη Σωτηρίου που οργάνωσε άψογα το παιχνίδι μας, ενώ όταν χρειάστηκε πήρε και κρίσιμους πόντους ήταν με διαφορά η καλύτερη. Η επίθεσή μας έβγαζε φωτιές σε αυτό το παιχνίδι και όλες πήραμε δύσκολους και αποφασιστικούς πόντους (Καραβάτσιου, Ρίζου, Μπίκα,  Πορτοβάρα, Κιτσοπάνου) παίζοντας επιτέλους σαν ΟΜΑΔΑ.
Έπαιξαν για την ομάδα μας Πραμαγκιούλη, Πορτοβάρα, Σωτηρίου, Ρίζου, Καραβάτσιου, Μπίκα/Α. Δημοθεόδωρου, Κιτσοπάνου.
Για την Φ.Ε.Ι. Σεβαστιάδου, Πάνο, Λαγού, Τσακογιάννη, Ζεγγίνα, Τζαβάρα.