Σε ένα όμορφο παιχνίδι με αρκετές φάσεις, ο Καραϊσκάκης επικράτησε του Εργοτέλη, και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Καραϊσκάκης, που τον ανέβασε στους 16 βαθμούς, κόντρα στον Εργοτέλη, που βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, πάνω μόνο από τον Αχαρναϊκό που έχει αποχωρήσει. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Κρητικοί δεν έδειξαν ομάδα που βρίσκεται σε αυτή τη βαθμολογική θέση, έχοντας μία πολύ ποιοτική επιθετική τριπλέτα, με τους 20αρηδες Έφορντ, Εντιαγέ και Κάιπερς να παράγουν ωραίο ποδόσφαιρο. Η πρώτη φάση του ματς, ήρθε μόλις στο 1ο λεπτό, όταν από σέντρα του Μακρή στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη, ο Λουκίνας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Λαδάς έδιωξε δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον κορυφαίο τους ποδοσφαιριστή σήμερα, Εντιαγέ να κάνει εξαιρετικό σπριντ και παράλληλο γύρισμα, όμως την μπάλα να περνά από όλους. Στο 10ο λεπτό, ο Δημητριάδης ελίχθηκε έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 14ο λεπτό, ήρθε το 1-0 για την αρτινή ομάδα, με το Δημητριάδη να εκτελεί κόρνερ, τον Καραγιαννίδη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω, και το Μακρή, από κοντά να μη δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ, και είχαν δύο ακίνδυνα σουτ με τους Έφορντ και Εντιαγέ, για να φτάσουμε στο 41’, όταν ο Κάιπερς βγήκε απέναντι από το Μέλκα, όμως ο γκολκίπερ του Καραϊσκάκη κατάλαβε την πρόθεση του αντίπαλου φορ, και το νίκησε, στέλνοντας την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά, και στο 52ο λεπτό, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο δραστήριος Έφορντ μπήκε στην περιοχή, και έκανε το γύρισμα για τον Κάιπερς, που από το ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε κακό σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Τελικά, η υπεροχή του Εγροτέλη στην επανάληψη απέδωσε καρπούς, στο 55', όταν από πολύ ωραίο άνοιγμα του Μπουτσάκη στο Σταμόπουλο, ο τελευταίος σέντραρε παράλληλα και ο Κάιπερς αυτή τη φορά δε λάθεψε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά για το 1-1. Ο Καραϊσκάκης αντέδρασε άμεσα στο γκολ των φιλοξενούμενων, και σε μια εξαιρετικά εκδηλωμένη αντεπίθεση, στο 62ο λεπτό, ο Μακρίδης, που βοήθησε πολύ με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, είδε την κίνηση του Λουκίνα, και με εξαιρετική μπαλιά τον έβγαλε απέναντι από το Λαδά, με τον επιθετικό του Καραϊσκάκη να πλασάρει άψογα τον εξερχόμενο γκολκίπερ του Εργοτέλη, για το 2-1. Ο Εργοτέλης απείλησε άμεσα με το 2-2, όμως σε αναμπουμπούλα στην περιοχή του Καραϊσκάκη, ο Ιατρούδης έπιασε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, με φάουλ του Μπούζα που έδιωξε σε κόρνερ ο Μέλκας, καθώς και με ένα σουτ του Εντιαγέ που έφυγε άουτ. Ο Καραϊσκάκης από τη μεριά του απείλησε με τρίτο γκολ στο 85ο λεπτό, όταν σε σύγχυση στην άμυνα του Εργοτέλη από κόρνερ, ο Μουκίδης έκανε την προβολή, όμως ο Λαδάς μπλόκαρε δύσκολα. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πατήσουν στην περιοχή της αρτινής ομάδας, με τους παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου να επιδεικνύουν ψυχραιμία, και να κρατάνε το υπέρ τους σκορ χωρίς πρόβλημα, κατακτώντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Γκολ : Μακρής 13’, Λουκίνας 62’ / Κάιπερς 55’

Κίτρινες : Δημητριάδης, Κόλλινς / Μπουτσάκης, Μπάτζιος, Εντιαγέ

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Κολυτάς (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Γκοτσόπουλος (Αχαΐας) - Φραγκούλης (Πρέβεζας)  4ος : Μακρυπόδης (Αχαΐας)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Κόλλινς, Δημητριάδης (57’ Μακρίδης), Γυφτοκώστας (80’ Μπεκατώρος), Κυριάκης (68’ Μουκίδης), Λουκίνας

Εργοτέλης (Γκώνιας) : Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπούζας, Μπουτσάκης (63’ Ιατρούδης), Εντιαγέ, Έφορντ (76’ Μανουσάκης), Κάιπερς (85’ Ροβίθης)