Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Ρόκκα (1-0) επί της Ολυμπιάδας

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αστέρας Ρόκκα, ο οποίος επικράτησε με 1-0 επί της Ολυμπιάδας Αγ. Παρασκευής.

Ο Αστέρας παρά τις πολλές του απουσίες για ακόμα ένα παιχνίδι, ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και με ένα πέναλτι κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης. Στο α' ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν συνεχώς τον Λάμπρου, με τους Κρεμίδα, Μπασιάκο και Φράγκο, με τον τελευταίο μάλιστα να έχει και σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος να πετύχει ένα τέρμα και το κατάφερε στο 57' με εκτέλεση πέναλτι του Κρεμίδα, ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Νίκος Μπαγιώργας από τον Λάμπρου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως στο 74' το σουτ του Μπλλόκου έξω από την περιοχή πέρασε ένα μέτρο πάνω από την εστία του Μπαγεώργα. Στη συνέχεια οι παίκτες της ομάδας των Ρόκκα έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Ο Νίκος Μπαγιώργας από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Λάμπρου, ενώ ο Κρεμίδα με ωραίο φαλτσαριστό σουτ είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 83ο λεπτό, ο Φράγκος τσίμπησε τη μπάλα προ του Λάμπρου, ο οποίος στη συνέχεια τον ανέτρεψε, υποπίπτοντας σε δεύτερο πέναλτι. Όμως αυτή τη φορά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έπεσε σωστά και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Η Ολυμπιάδα είχε ακόμα μία καλή στιγμή στον αγώνα σε μία κόντρα επίθεση, όμως ο Δήμος μετά από παράλληλη πάσα δεν έβαλε σωστά το πόδι του και το πλασέ δεν πήγε στην εστία.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι το ντεμπούτο του με την φανέλα του Αστέρα Ρόκκα έκανε σήμερα ο νεοαποκτηθείς μέσος Κώστας Μπασιάκος (φωτο αριστερά), ο οποίος έχει αγωνιστεί μεταξύ άλλων σε Ερμή Κεραματών, Αμβρακία Κωστακιών και Κριό Φιλοθέης.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Γκόκα Κατερίνα - Πετσίνης Δημήτρης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Μπαγεώργας, Βάντζος Ι., Βάντζος Λ., Βάντζος Ε., Συγίζης, Φράγκος, Μάης, Μπασιάκος, Γκανιάτσας Χ., Κρεμίδα, Μπαγιώργας Ν.

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Πάνου): Λάμπρου, Λεκάνης, Παχούλας, Βέτσιος, Δήμος, Δήμος Β., Κότσης, Λιώλης (85' Παππάς), Πανής (69' Μπλλόκου), Μουσαβερές (75' Δήμος Δ.), Τζελιλάι Τζ.