Επιστροφή στις νίκες για την Προοδευτική Γραμμενίτσας (vid)

Embed video:

Τα στιγμιότυπα είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Η Προοδευτική ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο και μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ρίζος από θέση τετ-α-τετ καθυστέρησε όσο ήθελε ο Τσιάπαλης για να τον προλάβει και να του βάλει την κόντρα στο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Σουτ του Κουτσιμπέλα από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής απέκρουσε χαμηλά ο Μπόλης, με το Μενίδι πάντως να χάνει πολύ καλή ευκαιρία σε αντεπίθεση, με τον Θανάση από πλάγια θέση απέναντι στον Υφαντή, να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 27ο λεπτό, από βαθιά μπαλιά, ο Τσιγαρίδας έγινε κάτοχος της μπάλας κοντά στο σημείο του κόρνερ και από πολύ πλάγια σούταρε δυνατά, ο Μπόλης έκανε κακή εκτίμηση στο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στον Ρίζο που ήταν ψύχραιμος και από κοντά έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια είχαν ακόμη ένα καλό σουτ του Κουτσιμπέλα, το οποίο απέκρουσε στη γωνία του ο Μπόλης, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με μία κεφαλιά του Οικονόμου από καλή θέση, η οποία όμως ήταν άστοχη.

Στην επανάληψη, η ΑΕΜ πίεσε για την ισοφάριση και είχε χαμένες ευκαιρίες, όπως αυτή του Νούσια που με σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Υφαντή στην κλειστή του γωνία να αποκρούσει σε κόρνερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα και στο 68ο λεπτό, ο Καλαμπούκης ανέτρεψε τον Θάνο, με τον διαιτητή του αγώνα να δίνει πέναλτι. Ο Θάνος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες δύο ευκαιρίες για γκολ, όμως ο Μπόλης με το ένα χέρι παραχώρησε κόρνερ σε εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδα, ενώ ο Θάνος ολομόναχος από το σημείο του πέναλτι έπειτα από σέντρα του Καυκιά, ήταν απελπιστικά άστοχος. Στο 76' η ομάδα του Μενιδίου κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έπειτα από ωραίο συνδυασμό και σπάσιμο της μπάλας στον Θανάση που πλάσαρε σωστά για το 2-1. Η είσοδος του Γαβριήλ Πανέτα βοήθησε την Προοδευτική στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, η οποία κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο της νίκης στο 88ο λεπτό. Ο Καυκιάς με «no look» κάθετη πάσα βρήκε τον Σκορίλα και αυτός απέναντι από τον Μπόλη με ωραίο πλασέ σημείωσε το 3-1.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Παπαδημητρίου Δονάτος - Κοσίνας Βαγγέλης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς): Υφαντής, Σκορίλας, Ντάκουλας, Βαλίλης, Κακιώνης, Θάνος (85' Πανέτας Γαβρ.), Νάτσιος, Κουτσιμπέλας (90' Πανέτας Α.), Ρίζος, Κάτσινος (53' Καυκιάς), Τσιγαρίδας

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Μαλτέζος, Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Κασελούρης, Κολιούλης (70' Κάλλιας), Τσιάπαλης, Οικονόμου (46' Παντιώρας), Στασινός (46' Νούσιας), Τσουλουφίδης, Θανάσης