Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα με «διπλό» στο Μενίδι (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι από τον Χρήστο Αλεξόπουλο.

Η Δόξα επέστρεψε στις νίκες με μεγάλο «διπλό» επί της ΑΕ Μενιδίου στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στα play-out, σε αντίθεση με την ΑΕΜ που παρέμεινε σε αυτές.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Δημήτρης Τάτσης με σουτ ανάμεσα από τη μεγάλη περιοχή και τη γραμμή του κέντρου, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπόλη. Στο 15' ο Νάσης σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Καλαμπούκη, ο Μπόλης δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας στην προσπάθεια του να τη μπλοκάρει και ο επερχόμενος Βασιλάκης που πήρε το ριμπάουντ δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 0-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια στημένα, χωρίς όμως αποτέλεσμα για να φτάσουμε στο 34ο λεπτό, όπου ο Βελαέτης μετά από κούρσα από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Βασιλάκης άφησε όμορφα τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Τσούμαλης με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 0-2. Οι παίκτες του Μενιδίου προσπάθησαν να αντιδράσουν και από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κολιούλη, ο Βαγγέλης δεν μπόρεσε να διώξει σωστά αλλά ο Οικονόμου με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Δόξας. Τελευταία αξιόλογη φάση στο α' μέρος ένα γύρισμα του Θανάση από τα δεξιά, αλλά ο Τσουλουφίδης από καλή θέση έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη η ΑΕΜ πάλεψε για ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 74ο λεπτό από ωραία σέντρα του Μπιλιάλη από τα δεξιά, ο Τσούμαλης νίκησε στον αέρα αμυντικό και τερματοφύλακα και με κεφαλιά έκανε το 0-3. Στα εναπομείναντα λεπτά η Δόξα βρήκε δύο γκολ έπειτα από αντεπιθέσεις. Στο 79' ο Στασινούλας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-4 και στο 88΄ ο Δημήτρης Τάτσης από το ίδιο σημείο διαμόρφωσε το τελικό 1-5. Είχε μειώσει προσωρινά σε 1-4 στο 83ο λεπτό ο Θανάσης, όταν από θέση τετ-α-τετ σημάδεψε εύστοχα στη γωνία. Τέλος, να σημειώσουμε ότι στο 80' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γείτονας επειδή εξύβρισε τα Θεία.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Στασινός (65' Μαλτέζος), Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Κολιούλης, Θανάσης, Κάλλιας, Τσιάπαλης, Τσουλουφίδης (40' Φουρκιώτης/ 72' Κασελούρης), Γείτονας, Οικονόμου (53' Παντιώρας)

Δόξα Άρτας (Γεωργίου Π.): Βαγγέλης, Βελαέτης, Μπιλιάλης, Στέργιος (82' Κατσάνος), Σφήκας, Τάτσης Δ. (89' Τάγκας), Νάσης, Αρτέμης, Πεσλής (56' Στασινούλας), Βασιλάκης (86' Κωνσταντίνου), Τσούμαλης